Jaké OS ovládnou v následujících letech trh s tablety?

Množství prodaných desktopů a notebooků klesá, neboť stále více uživatelů si pořizuje tablety sloužící primárně ke konzumaci obsahu.

V příspěvku „Nahradí zařízení s Androidem klasický desktop?“ jsme se zabývali otázkou, zda i uživatelé, kteří nejsou jen pasivní a nějaký ten obsah přeci jen vytváří, by si nevystačili s tabletem. A dospěli jsme k závěru, že v okamžiku, kdy si k tabletu připojí velký LCD displej, klávesnici, myš a nějaké velkokapacitní úložiště, může většina z nich dělat to samé, na co byla zvyklá na klasickém desktopu s Windows.

Otázka ovšem je, jaký operační systém v následujících letech ovládne trh s tablety. Je pravda, že stejnou otázku jsme si kladli i v případě smartphonů, ovšem domníváme se, že trh s tablety je přeci jen trochu jiný, a nemusí vůbec kopírovat trh se smartphony. Pro jaký mobilní OS hlasovali ostatní čtenáři, se můžete přesvědčit zde.

Zdá se, že na trhu není prostor pro více jak tři hráče, ale kdo ví. Rozdělí si rovnoměrně trh operační systémy Android, iOS a Windows nebo jeden z nich trh zcela ovládne? Předpokládáme, že v následujících letech se zcela změní rozložení sil na trhu a to ve prospěch společnosti Microsoft a tablety s operačním systémem Windows budou získávat stále větší tržní podíl a to především na úkor Androidu a iOS.

Domníváme se, že iPady postihne stejný osud jak iPhony, které se staly spíše stylovou záležitostí a v okamžiku, kdy došlo k nasycení trhu s luxusním zbožím, společnost Apple zjistila, že o jejich produkty není až takový zájem, jak předpokládala, což se odrazilo na ceně akcií Apple. Líbivý vzhled a intuitivní uživatelské rozhraní již není jen výsadou iOS a Apple nemůže očekávat, že jen proto budou domácnosti a firmy jejich výrobky nadále a ve stejném objemu kupovat.

Ano, i po letech neodůvodněně vysoká cena a omezené množství modelů, které se víceméně liší jen svou velikostí, přispělo k tomu, že se měl možnost prosadit Google Android, nabízející za výrazně nižší cenu v podstatě totéž, a který běží na velkém množství zařízení od různých výrobců, na což však nakonec doplatí, a svůj výrazně vysoký podíl na trhu bude v dalších letech zase postupně ztrácet ve prospěch mobilního OS od Microsoftu, který bude paradoxně představovat onu zlatou střední cestu.

Microsoft vývoj na trhu mobilních zařízení značně podcenil a většina IT analytiků prorokovala, že Microsoftu ujel vlak, a už se mu do něj nikdy nepodaří naskočit. Microsoft se skutečně dlouho trápil, jeho smartphony a tablety, které zcela nesmyslně vybavil uživatelským rozhraním známým z klasických Windows, byly prakticky nepoužitelné. Ovšem Microsoft dlouho pozoroval, jak si vedou jeho konkurenti, tedy iOS a Android, ze svého neúspěchu se poučil, a nakonec přišel se zcela novým systémem a moderním uživatelským rozhraním, který má konečně šanci uspět.

Důvod, proč se bude Microsoft v dalších letech stále více prosazovat je celkem prostý, Windows poběží na větším počtu zařízení než iOS, ale nebude tak roztříštěný jako Androd. Již dnes nabízí intuitivní uživatelské rozhraní, které se jistě bude dále zlepšovat, market s přiměřeným množstvím aplikací a vyšší úrovní bezpečnosti než Android s Google Play, a též lepší MDM (Mobile Device Management) než umožňuje Android, což ocení především firmy, pro kterou bude důležitá i spolupráce s ostatními Microsoft produkty.

Jaký OS ovládne v následujících letech trh s tablety? (Systémy jsou uvedeny sestupně podle tržního podílu.)

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Jaké OS ovládnou v následujících letech trh s tablety?” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: