Jaké OS ovládnou v následujících letech trh se smartphony?

Android získává stále větší podíl na trhu, a to i na úkor zařízení s iOS. Mírně posiluje i Microsoft s Windows Phone 8 a je otázka, jak si dále povede jeho Windows RT určený pro platformu ARM a Windows 8 pro tablety, který by mohl způsobit malou revoluci, především ve firmách, a to díky možnosti spouštět na něm staré dobré aplikace.

Nebo to bude Android, který začíná postupně vytlačovat klasické desktopy s Windows?

Velkým otazníkem je RIM BlackBerry a Samsung Bada. Budou následovat Symbian a MeeGo, co myslíte? Další neznámou jsou pak zcela nové systémy jako je Sailfish, Firefox nebo Ubuntu pro smartphony. Prosadí se? Mají tyto systémy uživatelům vůbec co nabídnout? Co by mělo uživatele donutit k nim přejít?

BlackBerry

BlackBerry prezentuje jako hlavní funkce nové verze svého OS rychlý prohlížeč internetu, fotoaparát s funkcí time-shift, a inteligentní klávesnici. Je však rychlé vykreslování webových stránek, funkce time-shift umožňující vytvořit ze dvou fotografií jednu perfektní, a inteligentní klávesnice nabízející při psaní slova, která by mohla následovat, něco, co by měl řešit OS, a co uživatel ze všeho nejvíc potřebuje?

Bada

Bada je operační systém, který dává Samsung na některé své smartphony, a který vyvinul jako jeden z největších výrobců smartphonu jen proto, aby nebyl zcela závislý na Androidu či jiných mobilních OS. Jelikož ale pro tuto platformu nejsou k dispozici v podstatě téměř žádné kvalitní aplikace, tak je otázka, jakou úlohu v této věci ještě sehraje systém Tizen, vyvíjený společnostmi Intel a Samsung, jenž by měl umožňovat spouštět aplikace určené pro Android.

Sailfish OS

Sailfish OS je open-source mobilní OS od nově vzniklé společnosti Jolla, do které přešlo pár lidí z Nokie. Jedná se tedy o důstojné pokračování MeeGo včetně swipe ovládání, byť inspiraci Windows 8 a Androidem nelze popřít. Systém je postaven na Linuxu a mělo by být možné na něm spouštět bez dalších úprav většinu aplikací pro Android. Sailfish kromě toho nabízí plnohodnotný multitasking, ale potřebuje ho vůbec někdo?

Firefox OS

Firefox OS si klade za cíl vytvářet aplikace, které poběží na jakémkoliv zařízení, neboť budou postaveny na webových technologiích jako je HTML, CSS, JS, atd. Přičemž nebude nutné, aby byl uživatel, který je bude chtít používat, připojen do internetu, protože budou uloženy na samotném zařízení. Ale tohle tady přeci již bylo ne? Vzpomeňme na WebOS od HP, který měl podobné ambice a neuspěl.

Ubuntu phone

Ubuntu Phone pro smartphony má líbivé grafické rozhraní (ani zde nelze inspiraci Windows 8 popřít) a staví na intuitivním ovládání využívající hran displeje k vyvolání určitých akcí, kterého však lze stejně snadno docílit i pomocí nějaké nadstavby, a kterého se rovněž můžeme dočkat i v nových verzích stávajících OS. Nemyslím si, že je důvod jásat nad absencí lock screen (obrazovka, která slouží k odemčení telefonu), přítomnosti welcome sreen (obrazovka, která se objeví po probuzení telefonu), nebo přepínáním mezi aplikacemi, čehož lze docílit i použitím správného widgetu nebo aplikace.

Závěr: Je zřejmé, že během následujících let si trh mezi sebou rozdělí několik výrobců mobilních OS, a ostatním zůstane jen mizerných pár procent, otázka je, kteří to budou.

Které mobilní OS ovládnou podle vás v následujících letech celosvětový trh?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:

  1. kožak

    WebOS byl zabit dříve, než mu HP dal šanci. Zkusil to prodávat za cenu jedničky na trhu a to samozřejmě nikdo neměl důvod do něj jít. Jakmile zlevnil na cenu dnes běžnou pro lowend, sklady se vyprázdnily.

    Navíc HP zahodil možnost dávat to zdarma do svých notebooků jako volitelný integrovaný boot. Tím by to rozšířil poměrně rychle a získal by konkurenční výhodu i na HW. Nechápu, čím mysleli.


K článku “Jaké OS ovládnou v následujících letech trh se smartphony?” se zde nachází 1 komentář.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: