Jaké kybernetické hrozby můžeme očekávat v roce 2018

Opět se nám blíží konec roku a nastává čas se na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, jaký ten rok 2017 vlastně byl a především jaké hrozby můžeme očekávat v roce 2018.

Předpověď pro rok 2017 se nám opět bezezbytku naplnila, jak jinak. Realita byla dokonce ještě mnohem horší.

Hned zkraje roku jsme se mohli setkat jak s novými variantami ransomware cíleného na koncová zařízení, tak i s ransomware cíleným na servery, vizte MongoDB. Nejvíce škody pak asi napáchal ransomware WannaCry, Petya a NotPetya. Za zmínku pak zcela jistě stojí i mobilní ransomware LeakerLocker, který představuje novou generaci ransomware.

Nadále probíhaly útoky na bankovní systém SWIFT, ale už to byly jen takové dozvuky. Došlo však k útokům na jiné bankovní systémy, kdy byla napadena stovka bank a finančních institucí prakticky po celém světě. Na jejich počítačích byl nalezen bezsouborový malware, který se ukázal jako poměrně životaschopný, obtížně detekovatelný a tudíž z pohledu útočníka i jako velice perspektivní. Vizte např. bezsouborový malware PhaseBot.

Neprobíhaly ale jen útoky na banky a firmy, ale i na jejich klienty. Setkat jsme se tak mohli s útoky na klienty smartbankingu na platformě Google Android, který probíhal prakticky po celý rok. Jednalo se jak o klasický phishing, tak i SMShing. Nejaktivnějším byl v tomto směru bankovní trojan BankBot, který se objevil na GooglePlay a cílil i na klienty českých bank.

Došlo také k několika velkým DDoS a hackerským útokům na bitcoinové burzy a směnárny a útočníci tak za loňský rok ukradli bitcoiny v hodnotě něco přes 1 miliardu CZK, tedy po přepočtu na aktuální kurz, který je sice značně volatilní, ale i tak je to dost.

Dále se objevila nová generace phishingu, a bylo poměrně obtížné odhalit, že se skutečně jedná o phishing. Proběhnuvší kampaně by se daly ohodnotit jako kritické. V rámci těchto kampaní byly použity techniky Punycode a Ropemaker a nachytat se nechali i mnozí bezpečnostní experti.

Stejně jako každý rok i letos došlo k masivnímu úniku miliónů hesel a dalších citlivých údajů z nejrůznějších služeb, takže jsme se opět mohli přesvědčit, že se heslo 123456 stále těší značné oblibě.

Pokud jde o zranitelnosti, tak ty byly stejně jako každý rok nalezeny snad ve všech nejpoužívanějších operačních systémech, prohlížečích, redakčních systémech a kancelářských aplikacích, ale i protokolech jako je Bluetooth nebo SMB. V souvislosti s touto zranitelností musíme zmínit, že došlo k masivnímu úniku zdrojových kódů a hackerských nástrojů používaných a vytvářených NSA a CIA. Ostatně uvidíme, co dalšího Shadow Brokers ještě zveřejní.

Zranitelné jsou i routery, kamery, televize, herní konzole a další IoT zařízení připojené permanentně do internetu, která se stávají součástí rozsáhlých botnetů a jejich počet roste rychlostí 10tísíc nově infikovaných zařízení denně. Nejzranitelnější budou nadále uživatelé Google Android a Microsoft Windows, kteří představují nejslabší článek systému.

V následujícím roce tak můžeme opět očekávat další vlny phishingu, nové bezsouborové varianty ransomware a bankovního malware a to především na platformě Microsoft Windows a Google Android. Tento malware se bude šířit především e-mailem, prostřednictvím kompromitovaných webových stránek a trojanizovaných aplikací, ať už na Google Play nebo na jiných marketech.

Zcela jistě zaznamenáme další velké úniky hesel a osobních údajů bez ohledu na zavedená opatření v rámci GDPR. Dále porostou útoky na Wi-Fi sítě a linuxové stroje, a pokračovat budou i státem sponzorované útoky na nejrůznější cíle ve světě.

Očekávat můžeme další útoky na Bitcoin tržiště, směnárny, pooly a peněženky. Cryptominery budou dále začleňovány do hojně navštěvovaných webových stránek, ostatně docházelo k tomu již letos. Možná se setkáme i s případem, že oběti ransomware budou nuceni k nákupu kryptoměn, aby se zvýšila poptávka.

Rovněž bychom se měli připravit na enormní nárůst fake news, rozsáhlé útoky z/na IoT na průmyslové systémy a především pak roboty, jejichž podstatný rozvoj nastal již v tomto roce, a kterým bude věnován samostatný příspěvek.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Jaké kybernetické hrozby můžeme očekávat v roce 2018” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: