Jak zrychlit počítač s Windows?
Že není něco v pořádku, poznáte hned. Na počítači, na kterém nikdo nepracuje a zdánlivě nic neběží, je trvale nedostatek paměti, systém neustále zapisuje na disk a zatížení procesoru se blíží ku 100 %.
Píši zdánlivě, protože ve skutečnosti v něm zpravidla běží spousta naprosto zbytečných služeb, procesů a aplikací. Ty mohou být spouštěny přímo systémem, ale mohou být i pozůstatkem aplikací, které jste již dávno odinstalovali a stejně tak se může jednat i o škodlivý kód.
Ke zrychlení počítače v zásadě stačí jen omezit spouštění některých aplikací a služeb, které spotřebovávají značné množství paměti, výrazně zatěžují procesor, a dále pak provést defragmentaci disku. Uvolnění místa na disku však zpravidla není nebytně nezbytné, tedy pokud je na něm dost místa pro swap a dočasné soubory.
V zásadě se dá nezbytně nutné místo spočítat jako dvojnásobek velikost paměti + 7 GB, ale takové množství volného místa na disku budete potřebovat nejspíš jen v případě upgradu na vyšší verzi. Běžně by mělo stačit udržovat volné místo o něco větší, než je velikosti paměti, což by neměl být problém.
Následující návod nevyžaduje instalaci žádných dalších aplikací pro optimalizaci, a měl by být použitelný pro všechny verze Windows, jen se v jednotlivých verzích mohou lišit názvy některých položek.
- Ověřte, jak vypadá vnitřek vašeho počítače, minimálně zda není zanesen prachem a zda se nepřehřívá. Pokud ano, tak ho vysajte a zkontrolujte, že funguje chlazení procesoru. (To bývá nejčastější příčina pádu, procesor se zahřeje a raději se vypne, aby se nepoškodil.)
- Otestujte spolehlivost paměti, tj. zda neobsahuje vadné paměťové buňky. Ty mohou být rovněž příčinou náhlého pádu aplikací a systému. (Až tak často se ale s tímto problémem nesetkáváme, takže tento bod je možno přeskočit.)
- Prověřte, zda se na disku nenachází příliš mnoho vadných sektorů. I to může být příčina zpomalení, protože není možné efektivně využít diskový prostor, který je k dispozici. (Ale stejně jako v předchozích případech, ani toto nebývá nejčastější příčina problému.)
- Zkontrolujte pořadí bootování a nastavte v BIOS jako první bootování z disku. Dost často je jako první v pořadí uvedena CD mechanika, takže BIOS se snaží zavést operační systém z ní.
- Prověřte, zda se na počítači nenachází škodlivý kód. Nabootujte z jiného média a spustíte z něj antivirus, kterým prověříte celý disk a odstraníte případný malware. Anebo sken spusťte přímo v analyzovaném systému pomocí nějakého online skeneru. (Pokud již na počítači nějaký antivirus máte, tak přesto doporučujeme provést detailní sken jiným antivirem.)
- Vypněte vizuální efekty – Stiskněte Win+Pause, klikněte na „Upřesnit nastavení systému“ a dále na tlačítko „Nastavení…“ a poté zvolte možnost „Optimalizovat pro výkon“. Tento krok není nezbytný, ale někdy je systém tak pomalý, že se v něm nedá ani pracovat. Po optimalizaci, můžete vizuální efekty zkusit zase zapnout.
- Zakažte indexaci disku – V ovládacích panelech klikněte na „Možnosti indexování“ a zakažte indexování souborů. Daní za zrušení indexace je sice delší vyhledávání souborů, ale pokud denně nehledáte na disku nějaký soubor, tak rychlé vyhledávání nejspíš nepotřebujete.
- Vypněte antivirus – možná zní toto doporučení trochu divně, ale vzhledem k intenzivní práci se soubory v následujících krocích není nutné každý soubor skenovat.
- Aktualizujte systém a aplikace – Příčinou zpomalení bývá dost často chyba v aplikaci nebo systému, jež způsobuje zatížení procesoru a paměti, a kterou daná aktualizace odstraňuje. (Po aktualizaci Windows proveďte restart počítače, i když si o to systém přímo neříká.)
- Zjistěte, které aplikace spotřebovávají nejvíce prostředků, a zvažte, zda je opravdu potřebujete a zda by se místo nich nedala použit nějaká na systémové prostředky méně náročná alternativa. (Tohle může být časově nejnáročnější krok optimalizace, protože může vést k vyzkoušení více programů.) Pokud vám však nejvíce prostředků spotřebovává prohlížeč, tak zkuste omezit počet otevřených záložek a pokud ani to nepomůže, tak pak bývá často jediným řešením upgrade nebo nákup výkonnějšího počítače.
- Odinstalujte všechny nepotřebné programy včetně nejrůznějších doplňků, pluginů, addonů a toolbarů v prohlížeči. Spusťte ovládací panely a vyberte „Programy a funkce“ (ve starších verzích „Přidat nebo odebrat programy“) Projděte si všechny aplikace, které jsou uvedeny v seznamu nainstalovaných programů, a zamyslete se nad tím, kdy jste je naposledy použili, a zda je opravdu potřebujete.
- Pročistěte registry – V registrech se dost často nachází velké množství neplatných záznamů o aplikacích, a dokonce i o těch, které jste již odinstalovali. Na druhou stranu ale ani velký počet neplatných záznamů v registrech nebývá nejčastější příčinou zpomalení, takže se tím nemusíte až tak trápit.
- Uvolněte místo na disku – Vymažte cache a dočasné soubory – Prohlížeče ukládají na disk velké množství informací o navštívených stránkách. Pozor, i po odinstalaci často zůstává velké množství dat v profilu uživatele, a to až několik desítek GB, takže i ten je vhodné promazat.
- Omezte počet běžících služeb – Tohle je vůbec ta nejdůležitější a nejnáročnější část optimalizace, neboť velké množství běžících služeb zbytečně zatěžuje procesor a spotřebovává paměť, které se pak nedostává pro ostatní aplikace. Zde je vhodné se podívat, k čemu daná služba slouží a zamyslet se nad tím zda ji potřebujete. Stiskněte klávesu Win+R a napište msconfig a následně na záložce „Služby“ můžete zaškrtnout, zda se má daná služba spouštět. (Adeptem může být třeba služba Program Compatibility Assistance Service a Superfetch.)
- Zvažte oddělení dat od systému – V případě, že máte více disků, můžete zvážit přesunutí dat na druhý disk. (Vliv na rychlost systému to má ale většinou minimální, takže i tento krok můžete přeskočit.)
- Defragmentujte disk – Cílem defragmentace je, aby jednotlivé části souborů a stejně tak i volné místo, nebylo rozházené po celém disku, ale dostalo se k sobě a tím se zrychlilo čtení a zápis. Klikněte pravým tlačítkem myši na disk a vyberte „Vlastnosti“ a dále pak „Nástroje“, „Analyzovat“ a „Defragmentovat“. U SSD disků, to zpravidla není nutné, neboť zde probíhá tzv. TRIM optimalizace.
- Zapněte antivirus, a pokud jste dosud žádný na svém počítači neměli, tak si jej nainstalujte. (Neměl by dlouhodobě vytěžovat váš procesor na více jak pár jednotek procent.)
Jestli jste postupovali podle výše uvedeného návodu, tak by váš počítač měl nyní běžet poměrně svižně. Aby se vám opět nezačal zpomalovat, tak byste měli instalovat jen nezbytně nutný SW. A pokud máte malé množství fyzické paměti, cca 2 GB, tak počítejte s tím, že pokud v prohlížeči otevřete příliš mnoho záložek, tak může dojít k jeho zpomalení.
Jestli je pro vás výše uvedený postup příliš komplikovaný, můžete použít i nějaký automatizovaný nástroj, který výše uvedené úpravy provede za vás, ovšem dejte si pozor, co a odkud stahujete. V zásadě je jedno, jaký program použijete, protože všechny fungují více méně na stejném principu.
Vyhledávají pozůstatky instalací, dočasné soubory, neplatné záznamy v registrech a navrhnou vám jejich smazání. Zpravidla identifikují několik stovek až tisíce souborů, které mohou zabírat od pár jednotek MB až po několik desítek GB diskového prostoru, a to i na novém počítači krátce po instalaci!
To je ale normální, protože Windows data, která ve vybraných adresářích po instalaci zůstanou, prostě nemaže a podobně se chovají i mnohé aplikace, které sice odinstalují svoji programovou část, ale data a konfigurační informace v systému ponechají. Takže čím více aplikací jste na počítači za celou tu dobu, co ho máte, nainstalovali, tak tím je i větší šance, že tam budete mít velké množství nepotřebných souborů.
Drtivá většina těchto nástrojů pak tento počet souborů vezme a napíše vám, že na počítači máte několik tisíc problémů, které zpomalují váš počítač, což ale zdaleka není pravda! Ve skutečnosti jsou problémem především zbytečně běžící služby, chybující programy, nenažrané aplikace a v neposlední řadě pak značná fragmentace souborů.
A o tom, které služby a aplikace na vašem počítači poběží, se musíte rozhodnout sami, to za vás žádný program neudělá, ten jen může všechny z jeho pohledu zbytečné služby vypnout. Někdy navíc příčina zpomalení leží přímo v operačním systému, který se dostal do stavu, kdy např. není schopen sám sebe aktualizovat, a tady už je nutný zásah odborníka.
O tom, jak provést analýzu běžících služeb a zjistit, co nejvíce zatěžuje CPU, zaplňuje RAM, zapisuje na disk a intenzivně komunikuje po síti, se vrátíme někdy příště.
Štítky: Windows
K článku “Jak zrychlit počítač s Windows?” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.
Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.