Jak vyzrát na nekončící vyhledávání aktualizací projevujíc se 100% zatížením procesoru

S tímto problémem jsem se setkal již několikrát a to ve Windows XP, Windows Vista, Windows 7 i Windows 8.

Služba Windows Update píše, že probíhá vyhledávání aktualizací, a je schopna je hledat dlouhé hodiny, aby nakonec nic nenašla. Teda ona by možná našla, ale až po několika dnech, jenomže tak dlouho čekat, vydrží jen málokdo.

Nejjednodušším řešením je vypnutí aktualizační služby. Po jejím ukončení jde zatížení CPU okamžitě dolů a disk se přestane zběsile točit. Což jen potvrzuje, že problém je skutečně v aktualizační službě Windows. Jenže provozovat systém připojený do internetu bez posledních aktualizací není úplně ten nejlepší nápad.

Naštěstí však existuje jednoduché řešení tohoto problému v podobě aplikace WSUS Offline Update, která slouží ke stažení a instalaci všech aktualizací. Ty se kupodivu pomocí této aplikace stahují a instalují velice rychle, takže již po několika minutách je problém s nekončící aktualizací a 100% zatížením procesoru úspěšně vyřešen.

Po stažení a rozbalení archivu s wsusoffline klikněte na soubor UpdateGenerator.exe, vyberte verzi Windows, pro kterou chcete aktualizace stáhnout a klikněte na tlačítko Start. Po stažení všech aktualizací pak spusťte program UpdateInstaller.exe a opět klikněte na tlačítko Start.

Poté, co se všechny aktualizace nainstalují, a váš počítač se restartuje, tak by měl být problém s nekončícími aktualizacemi odstraněn, a můžete automatické aktualizace zase povolit. Nyní by již měla aktualizační služba fungovat normálně a nové aktualizace vyhledávat do několika málo minut a zatížení procesoru by se mělo pohybovat v řádech jednotek procent.

Proč se ale Windows dostává do tohoto stavu? Co jsem vysledoval, tak k tomuto problému může sice dojít po jakékoliv aktualizaci, ale dochází k němu zpravidla právě tehdy, když aktualizace nejsou delší dobu stahovány, což může být problém i na zařízeních, kde je nastaveno automatické stahování a instalace aktualizací.

Jde o to, že uživatel používá své zařízení takovým způsobem, že aktualizace nemají šanci se stáhnout a naistalovat. Např. své zařízení zapíná jen občas, na poměrně krátkou dobu, po kterou navíc on sám z internetu stahuje velký objem dat. K tomuto stavu může rovněž dojít i na zcela novém zařízení, které leželo dlouho v obchodě.

Ale nejde jen o problém na straně uživatele a koncového zařízení, které se dlouho neaktualizovalo, ale i Microsoftu a jeho mnohdy značně přetížených serverů odkud se aktualizace stahují.

Pokud se tento problém delší dobu neřeší, tak po čase počet aktualizací, které by se měly nainstalovat, vzroste na nějakých několik desítek, což představuje data o objemu několika stovek MB až jednotek GB.

A v okamžiku, kdy se má toto kvantum dat stáhnout a nainstalovat, tak se systém Windows resp. aktualizační služba dostane do stavu, kdy pak neúnosně dlouho vyhledává aktualizace. Problém je, že tuto činnost systém provádí na pozadí a nijak o tom uživatele neinformuje.

A když už se stahování a instalace konečně rozjede, tak s každým restartem se nachází další a další aktualizace, které je nutné nainstalovat. Pikantní na tom je, že aktualizační služba hlásí, že žádné aktualizace nejsou k dispozici, ale po kliknutí na tlačítko vyhledat aktualizace jich najde další tucet a to i několikrát po sobě. S aplikací wsusoffline nicméně i tento problém odpadá.

A byť je na internetu, ale i na stránkách Microsoftu problém s aktualizační službou popsán, tak doporučení nainstalovat ručně poslední verzi Windows Update Agent, nebo poslední verzi Internet Exploreru, zpravidla nepomáhá. Stejně jako zaručené rady typu jaká aktualizace se má naistalovat jako první, jaká jako druhá, jaká jako třetí, a kdy restartovat, a kdy a jakou službu pozastavit a pak zase spustit.

Když si spustíte program sledování prostředků, tak zjistíte, že Windows Update Agent dokáže vytížit při vyhledávání aktualizací procesor na 100 % a to i v případě, že žádná síť není dostupná!

A v případě, že síť dostupná je, tak dochází k současnému zápisu do několika souborů v různých adresářích, vytváří se až několik GB velký CBS log, otevírají se desítky spojení a procesů, ale ze serveru MS se přitom na pozadí přenese jen několik málo KB.

Když použijete funkci filtrování procesů, zcela jistě narazíte kromě svchost, wuauserv  (Windows Update) i na další přidružené procesy, které souvisí s aktualizační soužbou a rovněž neskutečně zaměstnávají procesor, jedná se o TrustedInstaller, mscorsvw, Superfetch nebo BITS, což je mimochodem zkratka z Background Intelligent Transfer Service.

Z pohledu uživatele se však zdánlivě nic neděje, ten jen pozoruje dlouhé odezvy systému a přisuzuje je nevýkonnému HW, a zařízení s Windows pak často vrací do 14 dnů bez udání důvodu.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:

  1. Richo

    WSUS jsem zkusil, stáhly se aktualizace, vytvořil se ISO obraz DVD, po vypálení se vše automaticky aktualizovalo, ale po připojení ke službě Windows Update se znovu začlo stahovat nějakých 20 aktualizací. WSUS stahuje opravdu všechny aktualizace?

  2. Jirka

    Instalace bezpečnostní záplaty pro W. Vista se zasekávala na „vyhledávání aktualizací“, které nešlo standardním příkazem zastavit. Přitom se na C: stáhly soubory .cab. Řešením pro mě nakonec bylo před spuštěním aktualizačního souboru (ne toho .cab) odpojit síťový kabel.


K článku “Jak vyzrát na nekončící vyhledávání aktualizací projevujíc se 100% zatížením procesoru” se zde nachází 2 komentáře.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: