Jak odstranit jakýkoliv malware pomocí aplikace SpyHunter a jí podobných

SpyHunterNa internetu lze po zadání výrazu „jak odstranit“ nebo „how to remove“ narazit na spoustu velice profesionálně vypadajících webových stránek popisujících jak odstranit ten či onen malware.

Dokonce i takový, který na svém počítači ještě ani nemáte, ale již brzy budete mít. Nerozumíte? Tak čtěte dál.

Autoři těchto stránek dosáhli zveřejněním užitečných informací a slušným umístěním ve vyhledávačích toho, že uživatelé po zadání klíčových slov zavítají na jejich stránky a dostanou přesně to, co hledali – návod, jak odstranit malware, který se nachází na jejich počítačích.

Musím připustit, že postup na těchto stránkách je zpravidla velice názorný a srozumitelný, neboť je doprovázen i screenshoty obrazovek, a když podle něj budete postupovat, tak se skutečně zbavíte onoho malwaru. Jenže celá věc má jeden malý háček.

V drtivé většině případů se totiž na konci těchto článků nachází odkaz na stažení aplikace alá SpyHunter. Tyto aplikace nemají mezi odbornou veřejností zrovna tu nejlepší pověst a mnohé z nich byly v minulosti sami zařazeny mezi podvodné aplikace.

Je třeba si uvědomit, že zveřejněním postupu, který skutečně vedl k odstranění malwaru, se autorovi stránek podařilo získat důvěru návštěvníka. A ten se proto celkem logicky bude řídit i doporučením v závěru článku a odkazovaný nástroj, který zdarma provede sken celého počítače a odhalí i případný další malware, si v dobré víře stáhne, nainstaluje a pak se začnou dít věci.

A dochází přesně k tomu, čeho se náš uživatel tak trochu podvědomě obával, na jeho počítači se nachází spousta virů, červů, adwaru, spywaru a další havěti. Dokonce nástroj i ukazuje v jakých adresářích a registrech se nachází, jen neumožňuje provést odstranění. To až v placené verzi, což je rovněž pochopitelné.

Náš uživatel je ale nedůvěřivý, a tak spouští i jiný antimalware nástroj, avšak i ten označuje některé položky v registrech a soubory na disku jako podezřelé. Proč tomu tak je, se dozvíte dále.

Uživatel hledá recenze ohledně onoho placeného nástroje a naráží na nejrůznější blogy, např. odstranitvirus.cz, pcrisk.cz, které rovněž obsahují návody na odstranění nejrůznějšího škodlivého softwaru a aplikaci ala SpyHunter též doporučují.

Na těchto blozích a i nejrůznějších diskusních fórech pak náš uživatel nachází jen samé pozitivní reference od osob, které si tento či podobný nástroj nainstalovali. Negativní recenze, které spíše odpovídají realitě, zde však nenajde, ty by musel hledat jinde.

Když se nad tím zamyslíte, tak to celé dává smysl. Jestliže uživatel měl na svém počítači malware, a hledal návod, jak se ho zbavit, tak nejspíš neměl a nemá na svém počítači žádný kvalitní antivir a těch virů tam může mít i víc. Jen o nich, pravda, zatím neví, takže odkazovaný nástroj stahuje, instaluje a spouští…

Zkraťme to, většina těchto nástrojů jest falešným antivirovým skenerem, který vrací falešné výsledky ohledně výskytu škodlivého kódu na vašem počítači. A to i na počítači, krátce po instalaci, který nebyl připojen do internetu, a kde by antivirus od renomované společnosti žádný škodlivý kód nenašel.  Jak by také mohl, když tam žádný nebyl.

Jak je ale možné, že i jiné antimalware řešení od jiné firmy na daném počítači také několik virů najde? No jednoduše proto, že si je tam onen skener při instalaci sám nakopíruje, což je docela síla. Ano, antimalware produkt sám při instalaci potřebné záznamy v registrech a v souborovém systému vytvořil, aby následně mohl tento malware detekovat a nabídnout vám jeho odstranění. Samozřejmě že až po zaplacení a instalaci plné verze daného nástroje.

Vězte, že provozovatelé těchto stránek mají poměrně vysokou provizi, z každé zakoupené plné verze těchto nástrojů, ke které dojde přes jejich stránky. A primárním cílem těchto stránek je přesvědčit vás ke stažení, instalaci a zakoupení toho či onoho nástroje.

A pokud si nějaký takový nástroj nainstalujete, tak vám zcela jistě zobrazí, že se na vašem počítači nachází malware. Myslím, že následující video je dostatečně vypovídající.

https://www.youtube.com/watch?v=F6Ug4mVk92c#t=53&w=640

Pokud nejste schopni daný malware odstranit sami, nainstalujete si raději antimalware produkt od nějaké důvěryhodné společnosti nebo se obraťte na nějakého IT odborníka ve vašem okolí.

Mezi jednotlivými firmami navíc již léta probíhá válka.  Lze dovozovat, že za tímto účelem byly i zakládány falešné účty a vlákna v diskusních fórech ohledně pomoci se zavirovanými počítači a v nich pak uváděny odkazy na recenze těchto produktů a doporučení, který nástroj si nainstalovat, a který naopak odinstalovat.

Údajně měli být nezávislí blogeři, kteří psali negativní recenze ohledně sporných kvalit tohoto nástroje a cenové politiky firmy Enigma Software, jejich nefunkční podpory, zastrašováni a mělo jim být vyhrožováno i soudem, pokud své příspěvky nesmažou.

Nyní zde máme dokonce i žalobu ze strany společnosti Enigma Software na Bleeping Computer, který na svém webu aplikaci SpyHunter nedoporučoval a naopak doporučoval instalaci konkurenčního produktu Malwarebytes. BleepingComputer se na svém webu obrátil na čtenáře s žádostí o finanční podporu v nadcházejícím soudním sporu.

Marcin Kleczynski, CEO Malwarebytes, věnoval 5.000 USD. Bude zajímavé sledovat, jak se bude celý spor dále vyvíjet, protože je zde ohrožena i svoboda slova a rozhodnutí by mohlo vytvořit precedens ohledně zveřejňování negativních recenzí na webu.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Jak odstranit jakýkoliv malware pomocí aplikace SpyHunter a jí podobných” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: