Jak odhalit falešný profil na sociální síti LinkedIn
Pro posouzení pravosti profilu na sociálních síti LinkedIn se nejčastěji doporučuje posuzovat počet spojení, kvalitu profilové fotografie a množství uvedených informací.
Pojďme se nyní společně zamyslet nad těmito jednotlivými doporučeními.
Nízký počet spojení
Nízký počet spojení by mohl indikovat, že se jedná o falešný profil, jenže nemusí tomu tak být vždy. Např. nově zaregistrovaný uživatel nemá krátce po registraci žádné spojení anebo jen pár. A pokud byla nová registrace provedena podvodníkem, tak musíte počítat i s tím, že si mohl vytvořit několik falešných profilů, navzájem je propojit a jeho počet spojení tak může být v poměrně krátké době dokonce i vyšší než počet spojení skutečného uživatele.
V okamžiku, kdy při zobrazení profilu osoby, která vám poslala pozvánku, uvidíte, že máte i pár společných známých, pravděpodobně její nabídku na spojení neodmítnete. A přitom stačí, když tutéž pozvánku od podvodníka přijal již dříve někdo z vašich známých, kdo daného člověka stejně jako vy také vůbec neznal. Z výše uvedeného důvodu je proto počet spojení velice ošemetná věc.
Nekvalitní profilová fotografie
Pokud jde o kvalitu fotografie, tak situace je zde stejná jako na ostatních sociálních sítích. Většina lidí chce na fotkách vypadat co nejlépe, což je logické, protože chtějí oslovit svého potenciálního zaměstnavatele. Už dávno neplatí, že fotka ve špičkové kvalitě, s běloskvoucím úsměvem je profil založený podvodníkem, který si stáhnul fotku nějaké modelky z internetu a naopak.
Podvodníci už více jak deset let používají fotky různé kvality, takže ať už je vzhled dané osoby na fotografii jakýkoliv, tak fotografii nelze použít jako rozhodující kritérium. Nezřídka můžeme narazit i na profilové fotografie velice kreativní a netradiční. Pokud však máte podezření, můžete se pokusit využít služeb Google a možnosti vyhledávání podle fotografie, ale moc šancí tomu nedávám.
Nedostatečné množství uvedených informací
Většina uživatelů LinkedIn bere svůj profil jako on-line CV, takže se snaží u svého profilu uvést dostatečné množství relevantních informací, ovšem najde se i dost takových, co uvedou jen nejvyšší dosažené vzdělání a aktuálně zastávanou pozici. Zpravidla jsou to ti, co dostali pozvánku od kolegy, právě se zaregistrovali a nemají čas se tím dále zabývat.
Takový profil je ne nepodobný profilu útočníka, protože v jeho zájmu je uvádět minimum informací, protože jinak hrozí, že by se uvedené informace mohl někdo pokusit ověřit a zjistil by, že jsou smyšlené a profil by nahlásil.
Takže? Nízký počet spojení, nekvalitní fotografie a nedostatečné množství informací nemusí nutně znamenat, že se jedná o profil založený za účelem podvodu, nicméně měli byste zpozornět a zvážit, zda pozvání přijmete. Někdy můžete pojmout podezření hned, např. když vás kontaktuje někdo cizí z úplně jiné země a pohybující se i ve zcela jiném oboru, vizte např. tento příspěvek.
ČERMÁK, Miroslav, 2015. Jak odhalit falešný profil na sociální síti LinkedIn. Online. Clever and Smart. ISSN 2694-9830. Dostupné z: https://www.cleverandsmart.cz/jak-odhalit-falesny-profil-na-socialni-siti-linkedin/. [citováno 08.12.2024].
Štítky: LinkedIn, socialní sítě
K článku “Jak odhalit falešný profil na sociální síti LinkedIn” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.
Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.