Jak neudělat chybu při výběru tabletu
V tomto příspěvku vám poradíme, nad čím byste se měli zamyslet při výběru tabletu.
Pokud však nevíte, zda je pro vás tablet to pravé zařízení, přečtěte si nejprve náš starší příspěvek desktop, notebook, netbook, tablet nebo smartphone, kde jsme se pomocí několika jednoduchých otázek snažili dobrat k tomu, jaké zařízení vlastně potřebujete.
OS
Tablet s Google Android je lacinější než iPad od společnosti Apple nebo Windows od Microsoftu a výrazně lacinější jsou pro něj i hry a aplikace, a v mnoha případech ho lze použít i jako náhradu klasického počítače a multimediální centrum, neboť na něm přehrajete všechny formáty audia a videa.
Aplikace
V případě, že se rozhodnete pro tablet s Windows, tak vězte, že v případě Windows 8 můžete používat i aplikace, které jste byli zvyklí používat na svém desktopu, v případě Windows RT jste pak stejně jako u ostatních platforem omezeni aplikacemi, které se nacházejí na marketu. Ovšem pozor, počet aplikací na marketu, nic neznamená, důležitější je kvalita daných aplikací, ne jejich kvantita.
Flash
Většina nových tabletů z bezpečnostních důvodů neobsahuje Adobe Flash player, ovšem ten lze snadno doinstalovat.
Velikost displeje
Doporučuji tablet s úhlopříčkou 8’’ a poměrem stran 4:3. Takový tablet má slušnou velikost displeje, dobře se drží na výšku i na šířku, nezabírá moc místa a není těžký. Čím větší úhlopříčka, tím vyšší spotřeba, váha i cena. Pokud však plánujete používat tablet jako svůj hlavní pracovní nástroj, tak jděte raději do 10” a klidně i do širokoúhlé varianty.
Rozlišení displeje
Pokud jde o rozlišení vícedotykového (multi-touch), zpravidla 5 nebo 10 bodového, kapacitního displeje, tak jsem přesvědčen, byste neměli jít pod 1204×768 bodů, což je dnes už minimum. Ale pamatujte si, že čím větší rozlišení, tím vyšší cena.
Kvalita displeje
Technologie IPS podporuje neomezené pozorovací úhly. Ale opravdu je potřebujete? Spíš bych řekl, že ne, vybíráte přeci tablet, ne televizi, takže naopak je dobře, že okolí neuvidí, co na něm děláte. Na druhou stranu, pokud na tabletu plánujete hraní her, které využívají gyroskop, tak určitě jděte do IPS.
Sklo displeje
Některé tablety mají displej chráněn proti poškrábání speciálním sklem. Nejznámější je asi Gorilla Glass od firmy Corning, ale jsou i jiní dodavatelé speciálních skel. Pokud tablet speciální sklo obsahuje, tak se tím výrobce většinou pochlubí.
Interní paměť
Interní paměť využívaná samotným OS a aplikacemi by měla mít minimálně 1 GB. Úložná by pak měla mít minimálně 8 GB. Nyní jsou již bežně nabízeny i tablety disponující pamětí o větší velikosti. V opačném případě nainstalujete pár aplikací her a už se budete potýkat s jejím nedostatkem.
CPU
Pokud budete chtít hrát na svém tabletu 3D hry, šáhněte raději po tabletu, který obsahuje čtyřjaderný (Quad Core) procesor. V opačném případě by vám měl stačit jakýkoliv tablet vybavený minimálně CPU typu ARM Cortex A8 s 3D akcelerací taktovaný na 1 GHz a více.
Grafika
U grafiky byste se měli zajímat, zda přehrajete FullHD video, ale pokud přehrávání filmů v plné kavalitě na tabletu neplánujete, tak grafiku nemusíte příliš řešit.
Micro SDHC
Slot pro micro SDHC kartu by měl podporovat až 32 GB, pak vám umožní výrazně rozšířit stávající paměť. Na tuto kartu pak můžete přesunout nebo nainstalovat další aplikace, nahrát obrázky, hudbu nebo video.
HDMI
Tablet by měl disponovat HDMI portem, pak ho můžete snadno připojit k velkému LCD displeji nebo TV. Ovšem pozor, většina tabletů je vybavena mini HDMI portem nebo dokonce mikro HDMI portem a potřebný kabel často není součástí dodávky.
USB
Dejte si pozor, u spousty tabletů je uvedeno, že obsahují USB port, ale ve skutečnosti se jedná o mini USB nebo micro USB port, což sice znamená, že tablet připojíte s dodávaným kabelem k počítači jako další disk, ale pokud chcete naopak k tabletu připojit přímo externí disk, potřebujete, aby podporoval funkci USB host/slave. Pokud ji podporuje, podívejte se, zda je v případě jiného než klasického USB portu součástí balení i USB Host nebo OTG kabel. Jen pár tabletů totiž disponuje klasickým USB portem, ke kterému můžete rovnou připojit disk, modem nebo klávesnici a myš.
Kamera
U některých typů narazíte na přední i zadní kameru. Jsem přesvědčen, že přední kamera s 0,3 Mpx pro komunikaci přes Skype nebo jinou aplikaci zcela stačí a zadní kamera, která jen zvyšuje cenu, je zbytečná, protože nejspíš ji už máte ve svém smartphonu.
Gyroskop a akcelometr
Některé, obzvlášť lacinější tablety gyroskop a akcelometr nemusejí mít. A bez nich si nezahrajete hry, které jsou založeny na vyhodnocení náklánění displeje.
3G modem
Opravdu ho potřebujete, budete se tak často připojovat někde, kde není Wi-Fi? Nemáte už jeden 3G modem v mobilu, který by se dal použít jako Wi-Fi hotspot? Pokud však chcete být nezávislí na Wi-Fi, jděte do modelu, který 3G obsahuje, ovšem počítejte s cenou až o tisíc korun vyšší.
GPS modul
Opravdu ho potřebujete, nemáte ho už ve smartphonu? Budete někde v přírodě chodit s tabletem nebo ho budete používat v autě místo klasické navigace?
Pouzdro
Tablet budete nejspíš přenášet, takže určitě oceníte, když bude součástí balení pouzdro. To však bývá bohužel dodáváno jen k některým tabletům, takže si pozorně přečtěte, co je součástí dodávky. Pouzdro si určitě pořiďte, protože ochrání váš tablet před poškrábáním a v některých případech i před rozbitím displeje. Jeho oprava resp. výměna vás pak může vyjít i na několik tisíc. Ceny krytů a pouzder začínají na ceně kolem sta korun, ale mohou přesáhnout i tisícovku, např. u iPadu.
Výdrž na baterie
Zajímejte se o to jaká je výdrž baterie na jedno nabití a jakým způsobem se nabíjí. Zda přes USB nebo ze zásuvky.
Bezpečnost
Všechny platformy poskytují ochranu zařízení před neoprávněným přístupem. Pokud tuto funkci aktivujete, tak se do zařízení dostanete až po zadání správného hesla, nakreslení gesta nebo po úspěšném rozpoznání obličeje. Stejně tak všechny platformy umí zašifrovat data. iOS ve výchozím nastavení, u Windows a Androidu 4 musíte tuto možnost aktivovat v systému. Pozor, pokud necháte systém Android data zašifrovat, tak pak musíte pro přihlašování používat heslo, nelze použít Face Unlock nebo Pattern Lock.
Ostatní
To, že tablet obsahuje integrovaný mikrofon a reproduktor považuji za samozřejmost, stejně jako Wi-Fi, konektor pro jack 3,5 mm pro sluchátka, a nabíječku AC/DC. Některé tablety mohou navíc obsahovat i Bluetooth 3.0/4.0, infraport nebo digitální kompas.
U většiny velkých prodejců elektroniky si můžete na jejich stránkách zvolit, jaké by měl mít váš tablet parametry. Zpravidla se pak počet tabletů, které odpovídají vašim požadavkům, smrskne na pár jednotek kusů, což vám umožní si snadněji vybrat, třeba i podle vzhledu. A pokud je vámi zvolený tablet příliš drahý, zvažte pořízení již použitého za výrazně nižší cenu. Ovšem pozor, byť může být tablet jinak v naprosto bezvadném stavu, tak jeho nižší cena může být dána tím, že v něm je stará baterie, která se rychleji vybíjí.
Poznámka: Autor příspěvku aktivně používá jak tablet s Androidem, tak iPad.
Štítky: Android, iOS, tablety, Windows
K článku “Jak neudělat chybu při výběru tabletu” se zde nachází 2 komentáře.
Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.
no ještě bych zmíni podporu Flash ve verzi 11 – většina přístrojů nepodporuje – a znám uživatele kteří si koupili tablet aby si mohli válet na gauči a hrát Farmville 2 na FaceBooku – a ejhle – tablet nepodporuje Flash ve verzi 11 takže čaučičk — tablet na prd…
DvouJADERNY procik :DDD