Jak na vzdělávání v oblasti informační a kybernetické bezpečnosti: neformální vzdělávání
V rámci neformálního vzdělávání se pro bezpečnostní profesionály nabízí absolvování mnoha různých kurzů zakončených certifikací.
K nejzajímavějším obecným certifikacím, které nejsou zaměřeny na žádnou konkrétní platformu pak patří kurzy a certifikace od společností ISACA, (ISC)2, EC-Council, SANS institute, GIAC, CompTIA.
A další organizace se zcela jistě budou objevovat, protože trh s certifikacemi je velice lukrativní business, na kterém se dá velice slušně vydělat a často i s minimálními náklady.
Stačí vám vytvořit kurz, sepsat publikaci a sadu otázek a vše pak průběžně aktualizovat, často za vydatného přispění samotných členů a držitelů certifikací, kteří musí sbírat body (Continuing Professional Education, zkr. CPE) a platit roční udržovací poplatek (Annual Maintenance Fee, zkr. AMF).
Placení AMF je zdůvodňováno nezbytnými náklady na aktualizaci studijních materiálů a testovacích otázek ze strany dané organizace. Sbírání CPE pak zase soustavným se vzděláváním v oboru, což je u profesionálů v oboru stejně nutnost.
Trochu paradox však je, že pro získání některých certifikátů musíte nejprve doložit praxi v oboru, ale vykonávání vlastní praxe pak později nelze jednoduše převést na CPE body, které jsou každoročně po držiteli certifikace požadovány.
Certifikace samozřejmě nezaručuje stoprocentní znalosti a perfektní porozumění bezpečnosti, nicméně certifikační proces by měl poskytnout jakous takous záruku, že certifikovaná osoba má určitou úroveň znalostí v dané oblasti, obzvláště pokud je kromě absolvování kurzu vyžadováno i složení zkoušky.
Pokud jde o samotnou certifikaci, tak ta by pro organizaci měla být výhodná, protože by měla garantovat, že certifikovaná osoba disponuje potřebnými znalostmi v oblasti kybernetické bezpečnosti, a měla by tedy činit i správná rozhodnutí vedoucí k účinné ochraně organizace.
Někde jsou certifikace také vyžadovány legislativou, takže některé organizace musí na určitých pozicích zaměstnávat jen osoby, které danou certifikaci mají, např. i u nás v ČR se to týká např. pozice manažera, architekta a auditora kybernetické bezpečnosti.
Jinde zase certifikace mohou být využívány jako specifický marketingový nástroj, pomocí kterého organizace mohou zdůraznit své kompetence v oblasti informační a kybernetické bezpečnosti a odlišit se od konkurence.
Rovněž pro zaměstnance je získání certifikace v oblasti kybernetické bezpečnosti přínosné, protože to nejen zvyšuje jejich hodnotu a konkurenceschopnost na trhu práce, ale vede to zpravidla i k vyšší efektivitě práce nejen v samotném firmě, ale i ve spolupráci s ostatním tržními subjekty a orgány.
Organizace by měly samozřejmě zodpovědně zvážit výběr vhodného certifikačního programu od renomované organizace, která je všeobecně uznávána, aby si mohly být jisti, že daná certifikace opravdu přináší kvalitní znalosti a dovednosti.
U některých certifikací je nutné platit roční udržovací poplatek.
U některých certifikací je nutné dokládat soustavné vzdělávání se v předmětné oblasti.
Publikovat samozřejmě můžete i v našem magazínu. Pokud byste se rozhodli této možnosti využít, přečtěte si pokyny pro autory.
ČERMÁK, Miroslav, 2023. Jak na vzdělávání v oblasti informační a kybernetické bezpečnosti: neformální vzdělávání. Online. Clever and Smart. ISSN 2694-9830. Dostupné z: https://www.cleverandsmart.cz/jak-na-vzdelavani-v-oblasti-informacni-a-kyberneticke-bezpecnosti-neformalni-vzdelavani/. [citováno 07.12.2024].
Štítky: vzdělávání
K článku “Jak na vzdělávání v oblasti informační a kybernetické bezpečnosti: neformální vzdělávání” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.
Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.