Jak na optimální uspořádání pomůcek na desce pracovního stolu

Na obrázku je zachyceno optimální rozložení pracovních pomůcek, tzv. Czermackova varianta, na desce typického kancelářského stolu.

V návrhu jsme vycházeli ze starších studií Leffinqwell-Bronštejn, které jsme obohatili o současné poznatky a trendy v oboru.

Celý stůl jsme rozdělili do 12 sektorů označených v horizontálním směru písmeny A, B, C a ve vertikálním směru pak čísly 1, 2, 3, 4. Na jednotlivé sektory se tak můžeme snadno odkazovat pomocí jejich souřadnic. Už na první pohled je i laikovi jasné, že celá plocha stolu je téměř bezezbytku využita.

Je zde patrná kumulace předmětů v sektorech A1 až B4 a překvapující prázdnost v sektoru C2. Toto zdánlivé nehospodárné využití prostoru v sektorech C2 je však nanejvýš žádoucí, neboť umožňuje efektivní manipulaci dokumenty a práci s více zdroji, a dosahování synergických efektů, jak bude vysvětleno dále.

Za výjimečně zdařilé považujeme umístění stolní lampy s ramenem, využívanou především při práci v noci, v sektoru A1, přičemž zdroj světla je rovněž možno přesunout díky otočnému ramenu a kloubu lampy za monitor a dosáhnout tak příjemného, oči chránícího osvětlení.

Telefon jsme umístili do sektoru C1, což umožňuje v průběhu telefonního rozhovoru ovládat pravou rukou počítač prostřednictvím klávesnice a myši, psaní poznámek, pití kávy a konzumaci přinesené svačiny. Toto uspořádání oceníte obzvlášť během dlouhotrvajících telekonferencí, ke kterým slouží i náhlavní souprava odložená v sektoru B1.

Naprosto logické se pak jeví umístění LCD panelu v dominantním sektoru A2, a klávesnice a myši v sektoru C2, přičemž prázdné místo v sektoru B2 lze využít k efektivnímu odsunutí klávesnice a myši v době kdy s ní nepracujete a uvolnění sektoru C2, který může být následně využit pro rukou psané poznámky, čtení denního tisku nebo konzumaci potravin.

Hlavní výhoda tohoto řešení spočívá především v tom, že vám při konzumaci donesených potravin nepadají drobky do klávesnice a nedochází tak ke znečištění pracovních pomůcek. Sektor C3 se vůbec jeví jako velice ergonomický pro umístění psacího bloku (v Bronštejnově modelu se nacházel v sektoru B5, ovšem pozor, zde byla použita matice 5×2.)

Dále si všimněte umístění šálku s kávou v sektoru B3, kterou lze odsunout i do sektoru A3, případně i B4. Původní umístění v sektoru B1 se ukázalo jako naprosto nevhodné, neboť způsobovalo příliš mnoho problémů, především jeho převrhnutí a vylití. Výhodnější se proto jeví umístění nápoje do sektoru B3, kde s ním může být manipulováno bez většího rizika.

Sektor A3 pak může být využit pro umístění klasického papírového kalendáře a ještě zbyde prostor na umístění další nádoby s vodou. Sektor A4 pak slouží k umístění již nepotřebných dokumentů, které nechcete nebo nemůžete vyhodit. Do tohoto sektoru můžete umístit i staré přečtené noviny. K vršení dokumentů v sektoru A4 dochází naprosto přirozeným způsobem a hlavně ani vyšší hranice nebrání v plnění pracovních povinností, které se odehrávají v ostatních sektorech. Asi už tušíte, že do sektoru C4 pak můžete umístit aktuální dokumenty, se kterými právě pracujete.

V případě, že jste leváci, není problém uspořádání pomůcek zrcadlově převrátit. V další studii se pak zaměříme i na uspořádání pomůcek ve tří a čtyřdílném zásuvkovém kontejneru, který se u psacího stolu zpravidla nachází.

Pokud vás tento příspěvek zaujal, sdílejte ho!
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Print this page
Print


K článku “Jak na optimální uspořádání pomůcek na desce pracovního stolu” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: