Jak dostat obraz z mobilu, tabletu nebo notebooku na TV

miracast-chromecastV zásadě se nám nabízí dvě řešení jak k libovolnému mobilnímu zařízení připojit externí zobrazovací jednotku, kterou může být velký LCD displej nebo televize.

Přenos video signálu můžeme realizovat přes kabel nebo bezdrátově pomocí technologie Miracast nebo Chromecast, případně AirPlay. Jednotlivá řešení mají samozřejmě svá pro i proti.

Připojení přes kabel

Výhody připojení externího zařízení přes kabel jsou ty, že přenos je spolehlivý a nevyžaduje žádnou instalaci a konfiguraci. Obě zařízení stačí jen propojit kabelem a na externí zobrazovací jednotce zvolit vstup (tím může být VGA, DVI-D nebo HDMI, kterých zpravidla bývá i více).

Nevýhodou propojení pomocí kabelu je pak omezená manipulace se samotným zařízením a také vyšší riziko opotřebení nebo zničení konektorů, obzvlášť při častém připojování/odpojování, kdy se dá předpokládat, že extrémně namáhaný pak bude především konektor primárního zařízení.

V případě, že se na primárním zařízení nachází operační systém s Windows, tak pak si zpravidla můžeme i vybrat, zda se obraz bude klonovat nebo se bude jednat o rozšířenou pracovní plochu. V případě zařízení s Androidem pak zpravidla kromě volby rozlišení moc možností nemáme, ale obraz na externí zařízení dostaneme.

Tímto způsobem je možné využít jako externí zařízení i starší monitor nebo televizi, která nemá HDMI konektor a disponuje jen VGA a DVI vstupem. Jediným nákladem pak zpravidla bývá zakoupení vhodného kabelu nebo redukce. Dejte si ale pozor, rozdíly v cenách jednotlivých kabelů a redukcí jsou značné.

Např. kabel, který je na jedné straně osazen konektorem microHDMI nebo miniHDMI a na druhé straně pak HDMI seženete poměrně snadno, ale při nákupu redukce z HDMI na DVI nebo VGA se mějte na pozoru, protože ji můžete pořídit stejně tak za pár korun, jako za několik set.

Bezdrátové připojení

Výhodou bezdrátového připojení je především kromě přenosu videa i možný přenos audia a ničím neomezená manipulace a šetření konektorů daného zařízení. Nevýhodou pak je snížení doby výdrže baterie daného zařízení, protože tento způsob přenosu je výpočetně náročnější a dále pak nižší záruka kvality zobrazení v důsledku možného rušení signálu.

Pro uživatele Windows a Androidu se jako řešení nabízí využít možností technologie Miracast nebo Chromecast. Pro uživatele iOS pak AirPlay. Pokud obě zařízení tuto technologii používají, tak nemusíte kupovat nic. V opačném případě musíte koupit zařízení, které se zasouvá do HDMI portu externí zobrazovací jednotky a napájí se přes USB.

Miracast adaptér je momentálně dražší než Chromecast adaptér a to až o několik stovek, ale cenový rozdíl se postupně snižuje. Oba adaptéry jsou schopny  zobrazit na sekundárním displeji to, co je vidět na primárním.

V případě, že se na vašem zařízení nachází Microsoft Windows, můžete místo možnosti duplikovat, zvolit i možnost rozšířit a pak se na externím displeji bude zobrazovat jen to, co na něj přetáhnete. Případně můžete zvolit možnost promítat, kdy primární obrazovka bude prázdná. Dříve tuto možnost Miracast nenabízel, a jeho nevýhodou bylo, že na externím displeji nebylo možné zobrazovat něco jiného než na primárním, ale to už neplatí.

Microsoft Wireless v2 (WiDi)

Chromecast streamuje obsah prohlížeče Google Chrome a případně i plochy, přičemž tato funkce přibyla poměrně nedávno a je spíše experimentální. Oproti Miracastu, který požaduje operační systém Google Android 4.2.1 a vyšší anebo Windows 8.1 podporuje Chromecast i Chrome OS a iOS. Stačí jen do prohlížeče Google Chrome nainstalovat doplněk Google Cast. Pokud chcete streamovat i mobilní aplikace, tak ty musí protokol Google Cast podporovat.

Google Chromecast 2 černý

Závěr: V poslední době se rozdíly mezi technologií Miracast a Chromecast z pohledu koncového uživatele postupně stírají a nejeden uživatel pak stojí před otázkou, pro co se rozhodnout. Jaké jsou vaše zkušenost s těmito technologiemi, a co byste doporučili?

Pokud jde o přenos obrazu na externí zobrazovací jednotky, tak preferuji:

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

V případě bezdrátového přenosu doporučuji:

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

  1. Vilma

    Diky za clanek, skvele mne uvedl do problematiky, jestli drat nebo bezdrat budu muset jeste promyslet, prenasim notebook/tablet mezi dvema pracovisti a zatim se mi jevi lepe bezdrat, ackoliv bych asi prenasela i ten adapter… cena je porad dost vysoka.

  2. Miroslav Čermák

    Po dvou letech připojování a odpojování micro HDMI kabelu musím konstatovat, že se natolik uvolnil micro HDMI male konektor, že propojení přes kabel přestalo zcela fungovat a musel jsem zakoupit nový. Kabel vydržel cca 2000 připojení/odpojení, což není zase až tak málo a určitě by vydržel i víc, kdybych dával větší pozor na to, aby kabel nebyl v blízkosti konektoru v konstantní tenzi, netlačil na něj vlastní vahou a nesnažil se rovnat.

  3. Miroslav Čermák

    Pokud byste chtěli ke svému zařízení připojit ne jeden, ale hned dva velké externí monitory, tak i to je možné. Více zde.


K článku “Jak dostat obraz z mobilu, tabletu nebo notebooku na TV” se zde nachází 3 komentáře.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: