Jak aktualizovat Windows 10 s malým diskem a mít aktualizace plně pod kontrolou

Tohle Microsoft vážně nedomyslel. Proč vůbec podporuje Windows 10 na zařízeních s 32 GB interní pamětí, když pak na nich následně nelze z důvodu nedostatku místa nainstalovat ani bezpečnostní aktualizace.

A přitom by stačilo, kdyby měl uživatel možnost změnit adresář, do kterého se updaty stahují. Ono to sice jde, ale proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, že? A jestli si myslíte, že s čistou instalací Windows 10 se vás tento problém netýká, jste na omylu.

Tento problém nastane i v případě, že na systémovém disku není kromě Windows a MS Office nic jiného nainstalováno a dokonce na něm nejsou uložena ani žádná uživatelská data. Balíčky s aktualizací jednoduše zaberou veškeré volné místo, takže pak nezbývá místo na samotnou aktualizaci. Asi vás jako první napadne aktualizaci uložit na jiný disk, jenže problém je, že Windows neumožňuje jednoduše změnit složku, do které se aktualizace stahují.

Zastavte službu Windows Update

Z bezpečnostních důvodů. A tak nezbývá než to udělat složitě. Stiskněte klávesy WIN+R a napište services.msc a odbouchněte Enterem. V seznamu služeb vyhledejte wuaserv, což je Windows Update a pokuste se tuto službu zastavit. Pokud se vám to nepovede, jako že asi ne, tak klikněte na Properties a na kartě Obecné (Generaly) vyberte Zakázáno (disabled)a na kartě Obnovení (Recovery) – První selhání (First failure) – Žádná akce (Take No Action). Zrestartujte počítač.

Připojte externí disk

Nyní již Windows Update neběží. Teď konečně můžete přejmenovat složku c:\Windows\SoftwareDistribution mající několik GB neb jsou v ní uloženy updaty třeba na c:\Windows\SoftwareDistribution-old. Připojte externí disk nebo SD kartu. Vytvořte na ní adresář, kam se budou stahovat updaty a symlink na tento adresář. To provedete příkazem mklink /j c:\windows\softwaredistribution disk:\adresář, kde disk je písmeno disku s dostatečným místem, a adresář je název nově vytvořeného adresáře.

Zkopírujte nebo smažte složku s aktualizacemi

Smažte adresář Windows/SoftwareDistribution-old. Nebudete ho již potřebovat, neboť příští aktualizace se již budou stahovat do vámi nově vytvořeného adresáře na externím disku nebo SD kartě. Samozřejmě se můžete pokusit data z Windows/SoftwareDistribution-old zkopírovat do tohoto nově vytvořeného, ale já jsem to vzdal. Stažení z internetu bylo prostě rychlejší.

Spusťte službu Windows Update

Ručně spusťte Windows Update anebo z příkazového řádku zapsáním net start wuauserv a zkontrolujete dostupné aktualizace. Nyní by již mělo být na systémovém disku dostatek volného místa, aby aktualizace mohla úspěšně proběhnout.

Dostaňte aktualizace pod kontrolu

Pokud byste chtěli mít aktualizace více pod kontrolou. Např. aby vás nezpomalovaly, když potřebujete třeba něco rychle napsat ve Wordu, tak pak musíte ještě provést pár úprav v registrech Windows. Stiskněte Win+R napište regedit a v něm pak vyhledejte HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows. Vytvořte nový klíč (New key) a v něm vytvořte další klíč s názvem AU, a v něm vytvořte DWORD (32-bit) Value s hodnotou 2. Pak si budete moci sami rozhodnout, kdy chcete aktualizaci stáhnout a nainstalovat. No řekněte, nebylo to dřív jednodušší, když se toto dalo vybrat přímo z menu?

Poznámka: Pokud jste delší dobu aktualizace nestahovali, tak počítejte s tím, že Windows při aktualizaci stáhnou několika GB dat a vytvoří několik tisíc adresářů a v nich několik desítek tisíc souborů. Aktualizaci , která selže je pak jednoduší stáhnout raději ručně z Microsoft Update Catalog. V případě upgrade na poslední verzi pak můžete vyzkoušet Windows 10 Update Assistant.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:

 1. Tomplee

  Díky velmi za tento postup. Zachránilo to tchýnin počítač před rozdupáním.

 2. Libuše

  Zdravím. jsem st. osoba mám W 10 a poslední dobou se nestáhnou aktualizace. neúspěšný poku, mám 32 bitový op. systém poraďte mi. prosím co s tím??

 3. Jakub

  Dobrý den, link jsem zdárně vytvořil, ale aktualizace se stahuje stále do „softwaredistribution“ odkud se kopíruje na SD kartu… Takže úspora místa žádná…
  Nějaká rada ?

 4. Miroslav Čermák

  Na tom systémovém disku musí být alespoň 6 GB volného místa a stahovat se to musí na jiný disk. Až když jsem vše odinstaloval, smazal všechny zálohy, body obnovení, tempy apod. a ponechal jen MS Office, tak teprve poté aktualizace proběhly. Jestli to ale takhle půjde dál, nebude to již dlouhodobě udržitelné a bude nutné buď přejít na O365, koupit nový disk anebo rovnou počítač. Anebo neaktualizovat, což ale zase představuje nezanedbatelné bezpečnostní riziko. Ten 32 GB disk prostě na seriózní práci s Windows 10 není.

 5. Jiri Kosmel

  Moc praktický návod.


K článku “Jak aktualizovat Windows 10 s malým diskem a mít aktualizace plně pod kontrolou” se zde nachází 5 komentářů.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: