Hrozí nám obrovská kybernetická bouře?

Někteří bezpečnostní experti varují před obrovskou kybernetickou bouří, ke které by mohlo dojít v důsledku rozbití peer-to-peer botnetu Gameover ZeuS (GOZ) a dávají uživatelům internetu dva týdny.

Pokud se ptáte, proč zrovna dva týdny, tak vězte, že se jedná spíš jen o takový odhad, protože stejně tak to může trvat několik málo dní, týdnů nebo i měsíců, než se podsvětí zmátoří a začne zase masivně šířit nejrůznější malware, phishing a napadat ostatní weby.

Existuje opodstatněná obava, že podsvětí se nebude chtít tak snadno vzdát svého přijmu a tak se bude snažit získat nakažené počítače zpět pod svou kontrolu. Uživatelé tak mají určitý čas na to, aby provedli kontrolu svých počítačů, odstranili případný malware, zaktualizovali svůj SW a nainstalovali si nějaký antivirus.

Je třeba si uvědomit, že botnet GOZ po několik let vydělával obrovské množství peněz. Od září 2011 bylo po celém světě odhadem infikováno až na milión počítačů a jeho provozovatelům údajně vydělal více jako 100 miliónu dolarů.

Nakažené počítače, které byly součástí tohoto botnetu byly dále pronajímány a zneužívány k DDoS, šíření spamu, byl do nich stahován poměrně sofistikovaný bankovní trojan GameOver nebo ransomware Cryptolocker.

Samotný bankovní trojan byl šířen především přes phishing e-mail z jiného botnetu, konkrétně Cutwail nebo byl umístěn na napadených webech a sloužil k odchytávání přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví a následně umožňovat realizovat podvodné transakce.

No, uvidíme, zda se obavy bezpečnostních expertů vyplní nebo ne. Zatím můžete hlasovat, zda přijde ona proklamovaná strašlivá kybernetická bouře, anebo jen sprchne. Jedno je jisté, vyhraje ten, kdo bude připraven.

Přijde strašlivá kybernetická bouře?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky: , ,


K článku “Hrozí nám obrovská kybernetická bouře?” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: