Google Android: Většinu aplikací tvoří naprostý balast

Počet aplikací pro danou platformu mě nechává naprosto chladným a obzvlášť u tabletů a smartphonů, které jsou primárně určeny pro konzumaci obsahu.

Argument, že je pro určitou platformu k dispozici málo aplikací, a proto dané zařízení nemá cenu kupovat, je naprosto scestný. Dané zařízení buď disponuje přívětivým uživatelským rozhraním a jsou na něm předinstalovány nezbytně nutné aplikace nebo ne.

Počet aplikací nehraje žádnou roli

Velký počet aplikací znamená jen jedno, že pro vývojáře není problém vyvinout a vrhnout na market určité množství aplikací. Zajímat by nás ale měla především jejich kvalita, ne kvantita. Vězte, že jestliže se na nějakém marketu nachází stovky tisíc aplikací, tak většinu z nich tvoří naprostý balast. Setkáte se tam s aplikacemi, které budou vypadat a fungovat úplně stejně, jen budou od jiného vývojáře. Narazíte tam na aplikace, které nebudou pořádně nefungovat, budou obsahovat škodlivý kód nebo budou naprosto k ničemu.

Nestaňte se otrokem svého smartphonu

Ano, budete mít větší výběr, ale po čase zjistíte, že spoustu času strávíte naprosto neproduktivní činností, neboť budete stahovat, instalovat a zkoušet nejrůznější aplikace, než najdete konečně tu, která by vám opravdu vyhovovala. Po počátečním nadšení a ochromení z toho nepřeberného množství aplikací nakonec vystřízlivíte, a zjistíte, že ten čas, který jste doposud věnovali testování a zkoušení nejrůznějších aplikací, lze využít mnohem efektivněji.

Pár kvalitních aplikací stačí

Když se nad tím zamyslíte, tak zjistíte, že na tabletu a smartphonu zas až tak velký počet aplikací, vzhledem k jejich předpokládanému využití, nepotřebujete. Kolik jich vlastně opravdu potřebujete a k čemu, kolik jich máte nainstalovaných, a kolik z nich jste v poslední době použili, přemýšleli jste o tom vůbec někdy?

Rozdělme si aplikace podle účelu použití do několika kategorií. Předpokládejme, že těch kategorií je 30. Jestli chcete, můžete mi napsat svůj seznam kategorií. Když si uděláte průzkum, tak zjistíte, že v každé kategorii lze nalézt tak 3 až 5 aplikací, které patří mezi nejpoužívanější a o zbylé je minimální zájem, rozuměj, skoro nikdo je kromě pár nadšenců nepoužívá.

Když by byla každá kategorie zastoupena řekněme 10 aplikacemi, bylo by to víc než dost. Výjimku tvoří snad jen hry, řekněme, že existuje 100 opravdu kvalitních her, které byste chtěli na svém zařízení mít.

Závěr: Prostým výpočtem dospějeme k závěru, že i kdyby se na marketu nacházelo jen pár stovek opravdu kvalitních aplikací, tak by mohli být všichni spokojeni a daná platforma by rozhodně nebyla odsouzena k zániku. Ostatně, tipněte si, který OS ovládne v následujících letech trh se smartphony, a tablety.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky: ,

  1. kožak

    Článek má pravdu v informaci o balastu, nicméně vyvozuje z toho IMHO špatné závěry.

    Pokud máte 10x obdobnou aplikaci, pravděpodobněji jedna z nich bude špičková než při nulovém výběru. Navíc provozovatel marketu může udělat předvýběr a tím otravnost pro uživatele omezit.

    Co je ale daleko podstatnější je, že na tom balastu se muselo podílet násobně více vývojářů (=aktivní vývojáři platformy) a tedy se budou zhruba stejným násobkem objevovat i kvalitní unikátní aplikace.

    Kdyby chtěl Google počet aplikací omezit, prostě zdraží umístění na market nebo zavede pravidlo, že prvních $xxx dolarů se nevyplácí, dokud nebude dosažen celý limit.


K článku “Google Android: Většinu aplikací tvoří naprostý balast” se zde nachází 1 komentář.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: