Google Android: Pentagon se rozhodl pro Android

Čelní představitelé ministerstva obrany USA budou používat smartphony s operačním systémem Google Android.

V komerční sféře patří k nejoblíbenějším mobilním platformám Blackberry od RIM, Windows Mobile od Microsoftu a iOS od Applu, především proto, že je možné je snadno spravovat, kontrolovat a vynutit na nich bezpečnostní politiku. Bez ohledu na rostoucí oblibu programu BYOD (Bring Your Own Device), který spočívá v tom, že zaměstnanec používá k řešení pracovních záležitostí své vlastní zařízení, je stále dost organizací, které si nemohou dovolit toto řešení implementovat. Především z důvodů vysokých požadavků na bezpečnost.

Určitým překvapením proto pro mnohé bezpečnostní konzultanty bylo nedávné rozhodnutí DoD, že kromě BlackBerry to bude i Android běžící na zařízení od společnosti Dell, který budou používat. Překvapením proto, že pro Android není na rozdíl od výše jmenovaných mobilních OS k dispozici prověřený SW na dálkovou správu a vynucení bezpečnostních politik na těchto zařízeních. Konkrétně by se mělo jednat o zařízení Dell Streak 5 a Venue s Android 2.2 Froyo s upraveným jádrem a přidanými funkcemi, které budou umožňovat minimálně zablokování telefonu po opakovaném chybném zadání hesla, smazání dat na dálku, nemožnost instalovat aplikace, přístup do internetu pouze přes jejich proxy a kontrolu a vynucení bezpečnostní politiky.

Na otázku, proč právě Android, byla odpověď celkem prostá. Protože je to open source, běží na různém HW, může být provedena revize kódu, může být nakonfigurován podle potřeby a mohou být snadno implementována i další bezpečnostní opatření. V neprospěch iOS, který je jinak běžně považován za nejbezpečnější systém na smartphonech, hovořilo např. to, že Apple může pomocí GPS čipu sledovat polohu zařízení a tím i pohyb majitele daného zařízení a uživatelé také mohou informace ukládat do iCloudu. Přesto je iOS momentálně testován s cílem zjistit, zda by i on nemohl být používán.

Tahle argumentace je zvláštní, protože pokud je telefon vybaven GPS čipem, může prakticky každý výrobce daného telefonu nebo systému za určitých podmínek sledovat polohu uživatele. Google např. sbírá i informace o umístění access pointů, přes které uživatel do internetu přistupuje. A stejně tak i uživatel Google Android může ukládat data na cloud Googlu a spousta uživatelů to dělá. Na druhou stranu je pravda, že Android lze snadno učinit bezpečnějším, především díky jeho otevřenosti, neboť zde oproti ostatním systémům existuje možnost zasáhnout do jádra a vytvořit si i vlastní verzi (custom ROM), což je již celkem běžná věc, byť se zatím této možnosti nevyužívá ke zvýšení bezpečnosti.

Pro citování tohoto článku ve své vlastní práci můžete použít následující odkaz:
ČERMÁK, Miroslav, 2012. Google Android: Pentagon se rozhodl pro Android. Online. Clever and Smart. ISSN 2694-9830. Dostupné z: https://www.cleverandsmart.cz/google-android-pentagon-se-rozhodl-pro-android/. [citováno 07.12.2024].

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Google Android: Pentagon se rozhodl pro Android” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: