Google Android: na co si dát pozor při instalaci aplikací z marketu

Na Android marketu je k dispozici několik stovek tisíc nejrůznějších aplikací. Mezi nimi se však mohou nacházet i aplikace, které kromě slibované funkcionality provádí i něco jiného.

Pokud si myslíte, že když si nainstalujete nějaký antivirový prostředek, tak se nemusíte nějakých škodlivých aplikací příliš obávat, musím vás bohužel zklamat. Naprostá většina současných antivirových řešení vám žádnou škodlivou aplikaci na vašem smartphonu nenajde a z Android marketu již byly škodlivé aplikace odstraněny, takže odtamtud si je také nenainstalujete. A pokud tam nějaké ještě jsou, tak se o nich zatím neví a ani antivirus je nerozpozná.

Antivirus pro smartphony by mohl svoje úžasné detekční schopnosti předvést snad jen v případě, že byste se pokusili si nějakou aplikaci nainstalovat odjinud než z marketu, ale to vy určitě neděláte. Je vám totiž jasné, proč někdo aplikace, za které se normálně musí platit, poskytuje zdarma. Aplikace instalujte zásadně jen z Android marketu. Pokud si aplikaci stáhnete kliknutím na odkaz na nějakém warez fóru, může se stát, že aplikace bude obohacena i o nějakou tu nežádoucí funkci navíc.

Instalujte jen aplikace, které opravdu potřebujete

Dříve, než si nějakou aplikaci nainstalujete, tak zvažte, zda ji opravdu potřebujete. Vždy se zamyslete nad tím, k čemu má daná aplikace sloužit a jaké oprávnění by k tomu tak mohla požadovat. Dost často se bohužel stává, že aplikace vyžaduje větší než nezbytně nutné oprávnění. To ale neznamená, že se jedná o škodlivou aplikaci, tenhle stav je spíš dán tím, že o tom, že by aplikace měla v systému disponovat vždy jen těmi nezbytně nutnými privilegii (tzv. least privilege principle), většina vývojářů aplikací pro Android pravděpodobně nikdy neslyšela.

Kontrolujte, jaká oprávnění aplikace vyžadují

Určitým vodítkem může být i srovnání s jinými aplikacemi z dané kategorie. Na marketu je k dispozici spousta aplikací od různých vývojářů, které nabízejí tu samou funkcionalitu. Podívejte se, jaké oprávnění vyžadují ostatní aplikace. Ovšem pozor, to že ostatní aplikace vyžadují stejná oprávnění, ještě nic neznamená. U aplikace, která žádná oprávnění nevyžaduje, nemusíte nic řešit.

Instalujte jen důvěryhodné aplikace

Dále se zajímejte o to, jaké jsou recenze na danou aplikaci. Co uživatelé napsali v komentářích? Jak aplikaci hodnotili? Kolik uživatelů si už danou aplikaci stáhlo? Jak dlouho je již aplikace na marketu k dispozici? Čím déle a čím větší počet stažení daná aplikace zaznamenala, tím větší je šance, že by si jejího případného nežádoucího chování někdo všiml. Jedná se o důvěryhodného vývojáře nebo vývojářskou firmu? Kolik aplikací již daná firma uvedla na trh? Existuje nějaký web, na kterém se lze o aplikaci a jejich vývojářích dozvědět něco víc? Jaká je historie daného webu? Jak na vás jeho design působí, je na úrovni? Kdo je vlastníkem domény?

Poznámka: Aplikace obsahující malware dost často padá, vykazuje nejrůznější chyby a mnohdy funguje jen na některých zařízeních, protože zpravidla nebývá důkladně otestována. Integraci škodlivého kódu do aplikace zpravidla neprovádí ani tvůrce aplikace ani tvůrce malwaru. To je dáno tím, jak funguje organizovaný zločin a jak je mezi jednotlivé členy a skupiny rozdělena práce.

Napadá vás ještě něco, na co by si uživatel měl dát pozor?

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:

  1. B.F.U.

    Pokud aplikace při instalaci aktualizace vyžaduje více práv než původně měla, bude vždy zobrazen dotaz zda přijmout nové nastavení práv nebo ukončit aktualizaci.

    Spíš doporučují aktualizace vypnout u systémových aplikací, jež nepoužíváte (různé pluginy např. pro FB, youtube, počasí a další, které nám cpe výrobce telefonu) – ušetří se tím překvapivě dost místa – např. Youtube po aktualizaci k dnešnímu dni vyžaduje ~9MB, přičemž jsem tu aplikaci na telefonu v životě nepustil…

  2. admin

    To je pravda, z některých aplikací se pomalu stává bloatware, stejně jako na PC.

  3. Birkof

    To jsou tedy rady…. Jako jaťák mohu říci, že není možné, aby uživatel něčemu zabránil. Vždyť jen na „důvěrohodném“ Google Play je tolik prasáren, že to ani není možné. Mimo to, i oficiální aplikace nejsou důvěřivé. Viz. aféra se Samsungem apod.

  4. ZDENĚK

    Nejsem specialista, ale už jen to, že Google nezabrání vstupu škodlivého SW do svého obchodu (Apple je na tom stejně, ale možná o něco lépe) považuji za největší hrozbu mobilních telefonů.


K článku “Google Android: na co si dát pozor při instalaci aplikací z marketu” se zde nachází 4 komentáře.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: