Google Android: antimalware řešení přímo od Googlu
Nejlepší ochrana před malwarem, spywarem a trojskými koni je taková ochrana, kterou nemusíte instalovat.
Když jsme se koncem minulého roku zamýšleli nad tím, zda má instalace antiviru na platformě Google Android smysl, říkal jsem si, proč by si měl chudák uživatel instalovat do svého smartphonu nějaký antimalware produkt, když by úplně stačilo, aby ho nasadil Google a následně sám prováděl tímto způsobem kontrolu všech aplikací, které se nacházejí na jeho Android Marketu. A nebyl jsem jediný, koho toto řešení napadlo. Na Google Mobile Blog se můžete dočíst, že přesně tohle řešení se rozhodl Google zprovoznit. A tak je to správně.
Google automaticky skenuje pomocí svého nástroje s kódovým názvem Bouncer jak všechny stávající, tak i nově umísťované aplikace na Android market, zda neobsahují nějaký známý malware, spyware nebo trojského koně. Poté, co je aplikace spuštěna, je vyhodnocováno její chování. Tímto způsobem se daří poměrně úspěšně odhalovat podvodné aplikace, které se útočníci snaží umístit na Android market.
Na první pohled se zdá, že v rozporu s tímto zjištěním je prohlášení výrobců antivirových řešení, kteří naopak tvrdí, že počet aplikací pro platformu Google Android obsahující škodlivý kód roste. Jenže jak už to obvykle bývá, vše se má trochu jinak. Pro tvůrce škodlivého kódu je Google Android vzhledem k množství prodaných samrtphonů s tímto operačním systémem velice atraktivní a tak se nemůžeme divit, že podvodné aplikace pro tuto platformu vyvíjí. Otázka však je, jak se tyto aplikace k uživatelům dostávají.
Asi již tušíte, že problém je v tom, že uživatelé si aplikace nestahují jen z Android Marketu, nýbrž i z nejrůznějších warez serverů. Je zřejmé, že počet škodlivých aplikací, které projdou přes automatickou kontrolu, kterou Google nedávno představil, sice bude nadále klesat, nicméně počet podvodných aplikací naopak poroste. Jednoduše proto, že autorům škodlivých kódů nelze zabránit, aby je vyvíjeli a umísťovali na internet. A pokud je lidé budou z nedůvěryhodných zdrojů stahovat, tak se jim to vyplatí.
Tím nechci říci, že instalace nějakého antimalware řešení na smartphonu nemá smysl. Má, může vás třeba ochránit před sofistikovanějšími útoky, kdy si aplikace až při splnění určitých podmínek stáhne z internetu další kód, zvýší si oprávnění a poté začne provádět svoji nekalou činnost. Otázkou však zůstává, zdali uživatele nějaký antivirový prostředek nainstalovaný na smartphonu před takovou hrozbou ochrání nebo ne.
Závěr: Neutuchající zájem o zařízení s operačním systémem Google Android a rostoucí počet uživatelů této platformy ji činí dostatečně atraktivní i pro autory škodlivého kódu. Ten se bude nadále šířit především mimo Android Market. Z těchto důvodů vám nedoporučujeme instalovat aplikace odjinud než z Android Marketu.
ČERMÁK, Miroslav, 2012. Google Android: antimalware řešení přímo od Googlu. Online. Clever and Smart. ISSN 2694-9830. Dostupné z: https://www.cleverandsmart.cz/google-android-antimalware-reseni-primo-od-googlu/. [citováno 08.12.2024].
Štítky: Android
K článku “Google Android: antimalware řešení přímo od Googlu” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.
Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.