GDPR: Otevírá se obrovský prostor pro vyřizování si osobních účtů?

Výše sankcí za nesplnění požadavků jest vysoká. Údajně by měla motivovat dotčené subjekty k tomu, aby braly ochranu osobních údajů vážně.

Nabízí se však otázka, zda této skutečnosti nebude spíš využíváno k vyřizování si osobních účtů mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem a dále pak ze strany konkurence k jejímu poškození.

Zaměstnanec může svého zaměstnavatele např. vydírat, že nahlásí, že nechrání dostatečně osobní údaje, anebo že je dokonce nezákonně zpracovává.

Dále to může být konkurence, která může vznést obvinění, a v okamžiku, kdy firma dostane pokutu, dojde k jejímu finančnímu oslabení a poškození dobrého jména, což by mohlo následně umožnit i její snadnější převzetí.

Stejně tak se zde otevírá prostor pro korupčním jednání, protože výše pokuty je na libovůli úředníka. Ono vůbec stanovení výše pokuty bude případ sám o sobě, protože pokuta může být udělena jak za nesplnění požadavku, tak i za únik informací.

Pokutu tak můžete dostat za to, že jste nejmenovali DPO, neimplementovali odpovídající bezpečnostní opatření, nebo vám unikla osobní data. Už povinnost jmenovat DPO je sporná, natož pak implementace bezpečnostních opatření a vyhodnocení jejich účinnosti.

Můžeme jen doufat, že orgán resp. osoba, která bude toto provinění posuzovat, bude skutečně nezávislá a bude výši pokuty stanovovat od míry společenské nebezpečnosti, např. jaká škoda vznikla nebo mohla v důsledku úniku informací subjektům údajů vzniknout.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “GDPR: Otevírá se obrovský prostor pro vyřizování si osobních účtů?” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: