GDPR: Monitoring činností zaměstnanců a jejich elektronické komunikace

Zaměstnavatel je oprávněn monitorovat činnost zaměstnance i jeho elektronickou komunikaci.

Monitoring je možný a může být prováděn i bez souhlasu zaměstnance, protože jsou jím chráněny zájmy zaměstnavatele. Nicméně zaměstnanec musí být o rozsahu a způsobu kontroly informován.

Vždy je však třeba zdůvodnit, proč se jedná o oprávněný zájem, a že byla zvažována i jiná alternativa, ale ta se ukázala jako nedostatečná a k odvrácení škody nebo odhalení nezákonného jednání nebyla jiná možnost. V takovém případě pak lze monitorovat i bez předchozího oznámení.

Dále vycházíme z toho, že byť je používání prostředků zaměstnavatele a tedy i výpočetní techniky zaměstnancem pro osobní potřebu je zakázáno, tak v praxi je toto ve většině organizací v omezené míře tolerováno.

Automatizované monitorování obsahu přenášených dat jako obrana před zavlečením škodlivého kódu a únikem informací prostřednictvím antimalware, IPS a DLP řešení je přiměřené.

Za nepřiměřené by už mohlo být považováno zaznamenávání stisku kláves (keystrokes) nebo pořizování snímků obrazovky (screenshots) na stanici. Ovšem na serveru a síťových prvcích by to již mělo být odůvodnitelné opatření, protože ty pro osobní potřebu zaměstnanec nepoužívá.

Pokud vás tento příspěvek zaujal, sdílejte ho!
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Print this page
Print

Štítky:


K článku “GDPR: Monitoring činností zaměstnanců a jejich elektronické komunikace” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: