GDPR: Kdy není potřeba souhlas ze strany zaměstnance se zpracováním osobních údajů?

Na tuto otázku je celkem jednoduchá odpověď. V okamžiku, kdy zaměstnanec nemá možnost volby.

Pokud zaměstnanec nemá možnost volby, tak je jeho souhlas zbytečný a je zde jiný právní titul, který zpravidla legalizuje zpracování jeho osobních údajů.

Např. zaměstnavatel musí požádat zaměstnance o souhlas, pokud chce jeho fotku umístit třeba na web. Stejně tak musí zaměstnavatel zaměstnance požádat o souhlas se zpracováním jeho biometrických údajů, pokud je chce využívat za účelem evidence docházky.

Zpracování citlivých osobních údajů, jako jsou biometrické charakteristiky, za účelem evidence docházky zpravidla není možné zahrnout pod oprávněný zájem, protože existuje jednoduchá alternativa v podobě evidence v papírové podobě.

Ovšem pokud by biometrie byla použita v rámci 2FA pro přístup do DC, lze oprávněný zájem použít, neboť zaměstnavatel byl veden snahou zajistit ochranu aktiv a implementoval bezpečnostní opatření.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “GDPR: Kdy není potřeba souhlas ze strany zaměstnance se zpracováním osobních údajů?” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: