Downgrade test
Myslíte si, že když úspěšně otestujete přechod na novou verzi systému a v rámci testování se neobjeví žádné problémy, že máte vyhráno?
Vězte, že problémy se obvykle objeví až po nějaké době používání a v některých případech jsou dokonce takového rázu, že není jiné cesty, než se zase vrátit k předchozí funkční verzi. Možná si teď říkáte, v čem je problém, máte přeci zpracovaný a otestovaný DRP a sekundární server pro případ výpadku. Nainstalujete na něj předchozí verzi, uživatele přesměrujete na něj a nikdo si ničeho ani nevšimne.
Testy dopadly výborně
Možná, ale co když vám řeknu, že spolu s novou verzí aplikace došlo i ke změně DB schématu? Zjišťovali jste, k jakým všem změnám s nasazením nové verze systému skutečně dochází? Obvykle se to nedělá, takže předpokládám, že jste se spokojili s tím, že funkční a performance testy dopadly výborně, systém obsahuje všechny požadované vlastnosti a je rychlejší a stabilnější než předchozí verze. Uvědomujete si ale, že když na sekundární server nainstalujete předchozí verzi aplikace, tak nebude s novou verzí DB pracovat. Dobře, tak nainstalujeme i předchozí verzi DB a data obnovíme ze zálohy, ne? Omyl, data, která jste mezitím pořídili, jsou v nové verzi systému uložena i v nové struktuře, neboť je použito nové DB schéma, takže do starého schématu je budete muset převést. Už jste to někdy dělali? Že ne, pak máte problém. Vaši DB administrátoři umí sice provést backup a restore celé DB, dokážou optimalizovat dotazy, vytvářet nad příslušnými tabulkami indexy, ale DB schéma nenavrhovali. To dělala firma, co vám daný systém dodala, takže se budete muset obrátit na ní.
Nechodí, stále nechodí
Obrátíte se tedy na firmu, a co myslíte, že se dozvíte? Nejspíš, že žádný jejich zákazník problém nehlásil, všem nová verze systému bezvadně funguje a jsou s ní naprosto spokojeni. Co jste proboha čekali, že se dozvíte? Doufám, že jste si nemysleli, že by renomovaná firma, jejíž systém získal i mnohá ocenění, vypustila do světa novou verzi systému bez důkladného otestování? Jak je tedy ale možné, že vám ten jejich úžasný systém nefunguje? Nejspíš proto, že váš systém byl řekněme poněkud víc customizován, aby splnil vaše náročné požadavky. Mimochodem, byly to tenkrát pěkné blbosti, co jste požadovali. Firma vám sice tenkrát doporučovala provést optimalizaci procesů, ale vy jste si prosadili svojí a teď to tady máte.
Obnova provozu
Dobře, byla to tenkrát možná chyba, ale jak z té šlamastiky ven? Pro dodavatele systému by neměl být problém převést data z nového DB schématu do starého. Skript na převod ze starého do nového přeci má, jinak by nemohl proběhnout upgrade. Úpravou instalačního skriptu by tak mělo být možné provést downgrade na předchozí verzi a pokračovat na ní dál, dokud nebude problém ve vaší nové verzi odstraněn. Možná, že k chybě došlo u dodavatele systému, že opravdu neotestoval vaší custmizovanou verzi, která byla od verzí ostatních zákazníků natolik odlišná, těžko říci. Další možností je posoudit, nakolik jsou problémy v nové verzi závažné a zda není možné s nimi systém provozovat a čekat na dodání opravného patche.
Závěr: Do svého testovacího plánu byste měli zahrnout i downgrade test, nikdy nevíte, co se může stát a vy byste měli mít vždy možnost vrátit se zpět k předchozí funkční verzi.
A co vy, provádíte downgrade testy?
ČERMÁK, Miroslav, 2010. Downgrade test. Online. Clever and Smart. ISSN 2694-9830. Dostupné z: https://www.cleverandsmart.cz/downgrade-test/. [citováno 07.12.2024].
Štítky: Testování SW
K článku “Downgrade test” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.
Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.