Dost bylo cibule, přichází kokosák!

Zapomeňme na cibuli jako model vícevrstvé bezpečnosti, neboť je to v pravdě nejméně vhodný příklad.

Pokud se chceme skutečně inspirovat přírodou, a hledat nějaké paralely, tak bychom měli upřít naši pozornost na mnohem zajímavější a pro tento účel i vhodnější plodiny, např. takový kokosový ořech rostoucí na kokosové palmě, který vám jako víceletá rostlina, může v případě péče nést plody i po mnoho let.

Jistě můžete nabídnout, že kokos nemá tolik vrstev jako cibule, ale k čemu je vám několik naprosto stejných vrstev, skrze které je snadné proniknout prakticky bez nutnosti použít k tomu nějaké znalosti, dovednosti a nástroje? Rozhodně zde neplatí, že čím více vrstev, tím lépe.

Plod kokosu je navíc umístěn na palmě a tak není vůbec snadné se k němu dostat. Je také poměrně dobře chráněn před násilným vniknutím. A to nejcennější, kokosová voda (liquid endosperm), je chráněno v zásadě pěti různými vrstvami.

Jsou jimi exocarp (vnější zelená šlupka), mesocarp (odlupující se lýkovitá vláknitá struktura), endocarp (tvrdá skořápka), testa (tenká hnědá slupka) a endosperm (bílá dužina). Co budou jednotlivé vrstvy symbolizovat, je pak zcela na vás, možné rozdělení může být následující:

  • exocarp – vnější a vnitřní prostory organizace rozčleněné do zón s 5D opatřeními.
  • mesocarp – servery v clusteru, odolná síťová infrastruktura.
  • endocarp – software, OS. Aplikace by měly být stahovány z důvěryhodných zdrojů, správně na konfigurovány, včas aktualizovány a měla by být ověřena jejich pravost.
  • testa – koncová zařízení – z nich se připojují uživatelé do internetu, připojují k nim nejrůznější zařízení a na nich dochází k otevírání příloh, spouštění aplikací a pokud není proveden jejich hardening, jsou zranitelné.
  • endosperm – uživatelé, kteří představují měkké cíle a zároveň jsou nejslabším článkem celého systému, protože vůči nim mohu být použity techniky sociálního inženýrství. Mělo by zde docházet k bezpečnostní osvětě, tréninku a testování.

Je nasnadě, že kokosové mléko pak symbolizuje data, která mohou uniknout, když se někdo dostane skrz všechny ochranné vrstvy. A rovněž se může zkazit, podobně jako data, která mohou být pozměněna.

V neposlední řadě je pak třeba uvést, že kokosový strom (Cocos nucifera) a na něm rostoucí kokosové ořechy jsou cennou komoditou, která má vícero využití a jsou tak předmětem zájmu mnoha aktérů hrozeb jako jsou opice, ptáci nebo hmyz, kteří na ně útočí, a před kterými je vlastník plantáže musí chránit.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Dost bylo cibule, přichází kokosák!” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: