Digitální svět a církev

Dnes si již asi nikdo z nás nedokáže představit život bez moderních technologií, které před několika desítkami let patřily pouze do světa fantazie.

Mobily, karty, tablety a další technická zařízení změnily náš život více, než si asi sami přiznáváme. Postupně se jim přizpůsobujeme a využíváme možné i nemožné, co aktuální nabídka přináší.

Je to ale vždy s naším souhlasem? Jsme si vědomi, co se za tím může dít i bez našeho vědomí? Před několika tisíci let různí manipulátoři přemýšleli jak si naklonit a postupně ovládnout co největší masu lidí.

Jejich snahou bylo být co nejvýše na vrcholu pomyslné nebo skutečné pyramidy a získali tak zdroje vyprodukované jinými. Někdy pro to bylo nutné i značného úsilí z jejich strany a někdy stačilo pouze pronést nějaké kázání.

Ti, co museli vynaložit značné úsilí, se zařadili do historie jako válečníci, například Caesar, Pizarro nebo Valdštejn. Ti druzí si buď vymysleli církev, nebo se k nějaké již existující přidali za účelem jejího ovládnutí nebo využití, například Jan Křtitel, Savonarola, Richelieu.

Standardně pak vybírali desátek, buď za ochranu nebo jako výpalné či případně daň. Ani jedněm to ale nestačilo. K ovládnutí a udržení vládnutí patří především informace. Bez nich to prostě nejde. Tak si postupem času vymysleli například zpověď.

Co to vlastně znamená? Církev od všech svých oveček získá zdarma a bez jakýchkoliv problémů všechny informace o jejich konání, o konání jiných a postupně tedy získá úplnou informační mapu detailně zobrazující faktický stav. Díky tomu jí neujde vůbec nic, a proto se může nazývat vševidoucím okem.

Církve tedy v dané době a v daném regionu, a někdy to byl opravdu celý známý svět, ovládaly fakticky nejen vládce a ekonomiku, ale i přípravu nové generace ovládajících a ovládaných. Při používání moderních technologií jsem si jak u Googlu, Facebooku, Instagramu, LinkedInu, WhatsAppu a dalších uvědomil, jak si vlastně sami děláme zpověď, aniž bychom byli členy nějaké církve.

Počkat! Vždyť teď nemám pravdu. My jsme se vlastně stali členy Digitální církve a bůhví, jak se s našimi daty vlastně nakládá.

U Facebooku to již proběhlo médii a zneužití je tedy i dokázáno. Nezaložil nějaký z nových manipulátorů právě teď nějaký nový nástroj, který za několik týdnů nebo měsíců opět změní náš život? Nebo je to již některý shora zmíněných a jen si to neuvědomujeme?

Tak zdravím všechny členy Digitální církve a myslím, že je nás více, než kdy měly největší církve světa.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:

 1. Matěj Cepl

  No jo no, to je takový flamebait spojený s konspiračními teoriemi. Víte kolik je potřeba iluminátů na výměnu žárovky? … Pět, jeden aby ji vyměnil a dva aby zase zatemnili situaci.

 2. Hana Saláková

  Pro mne je to velmi zajímavé téma, mám totiž stejný názor na digitální šílenství, ale hlavně manipulaci lidí různými články a příspěvky na facebooku, které cílí na skupiny lidí nemajících všeobecný přehled o situaci v politice. Jsou to lidé, kteří se nechají obelstít lacinými teoriemi o našich zachráncích před imigranty, apod. Kéž by se tyto články dostaly mezi více čtenářů.

 3. Petr

  Ahoj Jardo,
  přesně. Je také ve hře, zda tím nedáváme nástroje k ovládnutí světa umělé inteligenci, která jednou jistě příjde a naučí se jak na nás… Záleží na těch, kdo ji naprogramují. Nástroje a HW je jen otázkou času a nedovedu si představit, že by někdo účinně reguloval jaký algoritmus kdo smí pro IA poskytnout. Stačí pak jediný špatný úmysl programátora, nebo člověka stojícího za ním a je to… Pravdivé informace se ztratí úplně, nebo se budou šířit „ilegálně“. Informace budou účelové, abychom více plnili cíle našich kazatelů, kteří už možná nebudou mít lidskou soudnost.
  Také mne tyhle myšlenky děsí. Vytváříme jako lidstvo prostředky vlastní zkázy a myslím, že jsme již za hranou návratu… Lidstvo nezahubí viry, asteroid nebo supervulkán, ale technická revoluce jako taková. Odečet započal již s vynálezem tranzistoru a možná už i elektřiny, nebo kola.
  Už dnes to, co pokládáme za usnadnění života, tj. tem úžasný pokrok v technologiích bere civilizovanému lidstvu kognitivní schopnosti, degenerujeme v elementárních činnostech, protože máme své elektronické pomocníky. Nemusíme psát papírové dopisy, chodit po schodech, nemusíme skoro ani chodit. Nemusíme si moc pamatovat, protože lze skoro všechno dohledat na mobilu, nemusíme ani říkat co máme rádi a virtuální svět už to ví a využívá k obohacení druhých. Tempo těchto trendů se neustále zvyšuje a společnost řízená „středověkým způsobem“ neumí včas reagovat, natož aby dokázala domyslet prevenci všem těmto hrozbám. Odborníky kteří hrozby cítí, málokterý politik přes své osobní nebo stranické zájmy poslouchá. Používáme škodlivé techniologie u kterých víme, že škodí planetě (emise spalovacích motorů, plasty, stále krátkodobější produkty) a technologie, u kterých to ještě nevíme a dlouho se nedozvíme pro krátkodobý zisk jejich benefitientů.
  Jako by se nás to netýkalo… Nové generace již jsou ve virtuálním světě svých mobilů a počítačů stále častěji víc než v tom reálném a změny, které již nastaly nedokáží rozeznat jako starší generace, které odchází. Zbudou tu tedy lidé, kteří budou závislí na tom, co ničí celou planetu a jejich budoucnost, protože se tak už téměř narodili. Závislost na technologiích nás zahubí.
  Odečet již započal.
  Petr


K článku “Digitální svět a církev” se zde nachází 3 komentáře.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: