Desktop, notebook, netbook, tablet nebo smartphone?

Než začnete číst tento příspěvek, zkuste se nejprve zamyslet nad tím, kdy, kde a k čemu byste chtěli dané zařízení vůbec používat.

Zastávám názor, že zařízení by se mělo používat výhradně k tomu, k čemu je určeno. A pokud nabízí ještě nějaké funkce navíc, je třeba je brát pouze jako doplňkové, které je možné použít v okamžiku, kdy jiné vhodnější zařízení není zrovna po ruce.

Nedovedu si představit, že bych např. tento článek psal na svém smartphonu, a proto vždycky kroutím nechápavě hlavou, když čtu nějakou recenzi na smartphone a je v ní uvedeno, že byla napsaná na právě recenzovaném zařízení. Jedna věc je, že to lze a druhá, že smartphone je pro psaní dlouhých textů naprosto nevhodný a stejně tak i pro přehrávání filmů, hraní her apod. Na vině je příliš malá klávesnice a displej. Smartphone by měl sloužit především ke komunikaci (telefonování, přístup na sociální sítě, psaní e-mailů, SMS), k pořizování krátkých poznámek (ať už ve formě, audia, videa, obrazu nebo textu), vyhledávání informací na internetu (jedno zda prostým zadáním klíčového slova, hlasem nebo pomocí kamery a GPS) a dále jako osobní organizér nebo navigátor.

Pro psaní delších textů, přípravu nejrůznějších dokumentů, spreadsheet, prezentací, editaci fotografií, audia, videa grafiky a vůbec jakoukoliv opravdu tvůrčí práci, je prostě vhodnější použít klasický stolní počítač. Možná namítnete, že je to všechno věc cviku a zvyku a že tohle všechno můžete dělat i na smartphonu, tabletu, netbooku nebo noteboku. Jistěže můžete a nepochybuji o tom, že to i dokážete, ale faktem zůstává, že na stolním počítači máte obvykle k dispozici velký displej, kvalitní klávesnici a myš s poměrně přesným kurzorem, který se ovládá nepoměrně snadněji a stejné úkoly na něm lze provést mnohem rychleji než na ostatních zařízeních.

Díky vědeckotechnickému pokroku jsme sice dosáhli takového stupně miniaturizace, že můžeme mít v kapse v podstatě plnohodnotný počítač vybavený nejrůznějšími aplikacemi, ale je třeba si uvědomit, že při práci s takto malými zařízeními narážíme na naše fyziologické možnosti. Nejsme prostě uzpůsobení k tomu, abychom se s jistotou strefovali do nějakých miniaturních ikon nebo kláves na obrazovce. Kromě toho by to měl být stroj resp. systém, který by se měl přizpůsobovat člověku a ne naopak. Někteří z vás si jistě vzpomenou na dobu nedávno minulou, kdy byly v módě digitální hodinky s kalkulačkou, ale na jejich ovládání bylo nutné použít párátko;-)

Je jasné, že na dovolenou nebo na cesty si sebou klasický počítač asi brát nebudete, ale je notebook opravdu to, co potřebujete? Pokud chcete editovat fotografie, nahrávat je na web, psát maily, surfovat po internetu a večer si pustit nějaký film nebo poslouchat hudbu, možná by pro vás byl vhodnějším zařízením netbook nebo tablet. Pokud jste obchodní zástupce, manažer, marketer, konsultant, tak také zvažte, zda opravdu potřebujete notebook. Řekl bych, že moc dat nepořizujete a že naprostá většina vaší práce se odehrává v browseru, ve kterém spíše prohlížíte a reagujete na to, co vytvořil někdo jiný, a žádné specializované aplikace nepoužíváte a hry náročné na HW nejspíš také nehrajete.

Přemýšleli jsme, zda by se nedaly myšlenkové pochody, které se většině z nás při výběru vhodného zařízení odehrávají v hlavě, nějakým způsobem algoritmizovat. Našim cílem bylo navrhnout takový algoritmus, který by dokázal zákazníkovi doporučit pro něj nejvhodnější zařízení na základě zodpovězení několika málo otázek. Nakonec jsme se dopracovali ke čtyřem otázkám, které musí být položeny ve správném pořadí. Ty by měly zákazníkovi pomoci v okamžiku, kdy disponuje jen omezeným množstvím finančních prostředků a rozhoduje se o tom, jaké zařízení si pořídí.

Desktop, notebook, netbook, tablet nebo smartphone?

Legenda:

1.) Chcete mít možnost pracovat odkudkoliv? Ve vlaku, v autobuse, v hotelu, v parku, na zahradě anebo i doma v jiném pokoji? Cílem této otázky je zjistit, zda potřebujete zařízení, které se snadno přenáší.

2.) Potřebujete spouště nějaké speciální aplikace? Cílem této otázky je zjistit, zda budete zařízení používat pouze pro surfování na internetu, přístup do sociálních sítí, komunikaci, prohlížení a editaci fotek, přehrávání audia a videa a hraní jednoduchých her, které nevyžadují výkonný HW.

3.) Píšete hodně? Cílem této otázky je zjistit, zda píšete delší souvislé texty o rozsahu 1/2 strany A4 a více anebo jen krátké SMS, tweety, e-maily, komentáře, atd. Pro psaní delších textů jsou SW klávesnice, kterými jsou vybaveny tablety a mnohé smartphony nevhodné a nelze hovořit o produktivitě.

4.) Předpokládáte, že na vašem zařízení budete pracovat nepřetržitě více jak 5 minut? Cílem této otázky je zjistit, zda potřebujete spíše větší displej než menší. Uvědomte si, že práce, která by měla bez přerušení trvat déle než několik minut, a měla by se odehrávat na malé obrazovce, je značně vyčerpávající.

Zákazník se však ne vždy musí rozhodovat racionálně, neboť jeho rozhodnutí je ovlivněno celou řadou dalších faktorů. Zákazník se často nechá snadno ovlivnit módními trendy, neboť je vystaven působení svého okolí a vůbec může mít problém specifikovat své skutečné potřeby (jinými slovy neví, co chce). Zákazník už také může nějaké zařízení vlastnit, obvykle se jedná o klasický počítač. Pak je rozhodující, zda je jeho koupě motivována tím, zda chce nové zařízení nebo doplněk ke stávajícímu zařízení. Je zřejmé, že většina se bude rozhodovat spíše mezi desktopem, notebookem, netbookem a tabletem a smartphone si pořídí v každém případě.

Ideálním řešením také může být netbook nebo tablet, ke kterému můžete, když jste doma nebo na svém pracovišti, připojit externí klávesnici, myš a velký displej.

Tip: Přečtěte si, nad čím byste se měli zamyslet při výběru tabletu.

Pro citování tohoto článku ve své vlastní práci můžete použít následující odkaz:
ČERMÁK, Miroslav, 2011. Desktop, notebook, netbook, tablet nebo smartphone?. Online. Clever and Smart. ISSN 2694-9830. Dostupné z: https://www.cleverandsmart.cz/desktop-notebook-netbook-tablet-nebo-smartphone/. [citováno 07.12.2024].

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:

  1. Erythros

    Zajímavé. Například InformationArchitects.jp se na svém blogu chlubí, že jejich aplikaci Writer (textový editor pro iPad) používá i jeden autor k psaní knihy. Zajímalo by mě, zda jde o výstřelek, nebo nějaký okrajový trend.

    Také, denně používám MDA daleko více než je pár minut. Ke čtení článků. Zjistil jsem, že se mi na malém displeji čte daleko lépe než na velkém monitoru. Nerozptyluje mě tolik věcí. A nebudu, myslím, sám.

  2. Zdeněk Eliáš

    Já osobně od doby co mám iPad tak stolní počítač skoro nepustím. V práci používám notebook kvůli Win účetnictví a Office ale nebýt toho tak mi na vše stačí tablet a mobil. Je to mnohem snažší a zábavnější než na PC a nebo notebooku.Netbook jepodle mne úplně mimo,když jsem si ho zkoušel a jenom než se zapnul tak mě přešla chuť se tí dále zabývat.podle mne to byla jen taková módní vlnka

  3. admin

    #1: Pokud bychom do legendy napsali, že čtení nepovažujeme za práci, tak potom by závěry byly myslím platné i ve vašem případě.

  4. Nox

    No ty recenze se na smartphonehc pisou proto, aby se overili v nadstandardni zatezi a recenzent si opravdu poradne vyzkousel, jak se na nem pise. Cili zkusenost, kterou jinak clovek ziska za par mesicu zvladne za tyden.
    Jinak ty elektronicke ctecky knizek skonci ve chvili, kdy budou mit tablety minimalne stejne kvalitni displej na cteni na slunci. A to nemusi byt tak hned.
    2. Netbook je zarizeni pro ty, kteri chteji maly notebook a nemuzou za nej dat desetitisice.

  5. admin

    Nox: Souhlasím s vámi, ale položme si otázku, co tím recenzent vlastně zjistí. Že se mu na smartphonu A píše lépe než na smartphonu B? Možná. V každém případě se ale na nich píše mnohem hůř než na plnohodnotné klávesnici. Recenzent v podstatě ztrácí čas testováním funkce, která je na smartphonu sice dostupná, ale všichni ví, že zařízení není k psaní nějakých dlouhých textů primárně určeno. S těmi displeji smartphonů a tabletů máte též pravdu, pracovat s nimi venku a nedej bože na slunci, to je utrpení. Pokud jde o ten netbook, ano, nemají na výkonný notebook, a tak jsou nuceni se spokojit s tím, na co mají. Ovšem v diagramu jim evidentně vyšlo, že by notebook pro ně byl lepší volba.

  6. Nox

    5. No tim otestuje tu klavesnici a da mu cas si na ni rychleji zvyknout. Jiste by nebylo dobre, kdyby ji hodnotil po napsani 2 slov. Proste tim urychli testovani – misto aby napsal kazdy den 2 slova po dobu X mesicu, napise najednou par stranek. Na normalni klavesnici to samozrejme nikdy mit nebude.

  7. Miloslav Ponkrác

    4: A až tablety stejně jako elektronické čtečky vydrží měsíc na jedno nabití.

    Dnes je módou aby notebooky, stejně jako vše přenosné pokud možno mělo lesklé displeje. Není pak třeba si brát zracátko, když se chcete oholit. Ale na slunci je to nepoužitelné.

    To u elektronického papíru nehrozí. Běžne čtu na plném slunci.

    Nicméně i Apple tabletů je další nebezpečí. Ona LiPol baterka ohřívaná na plném slunci není nic u čeho by se člověk měl cítit bezpečně. Takže je vlastně dobře, když některé tablety nelze číst na plném slunci – chrání to majitele samotného.

  8. Michal

    Pokud se podle vás mají přístroje používat výhradně k tomu, k čemu jsou určeny, pak nechápu u smartphonu příklady jako navigátor (k tomu je GPS), audiopoznámky (diktafon) a video (videokamera)…

  9. Zdeněk

    8: To sice ano, jen bych to doplnil. Každá věc má své primární určení a další věci jsou jen doplněním využitelné s větším, či menším kompromisem. Navigace Vás dovede z bodu A do B, ale prohlédnete si na ni i fotky. Taktéž tablet. Navigace v něm Vás dovede z A do B, a ty fotky si prohlédnete také. Např. tablet: fotky paráda, velký display, ale nějak mě nenapadá kam ho rozumně umístit na přístrojové desce…

  10. Martin

    Zajímavé, dává to smysl, já osobně bych doplnil mobilní pracovní stanici, když jsem projektant a pracuju v CADu, notebook nestíhá.
    Jen běžné aplikace = ne = mobilní WS


K článku “Desktop, notebook, netbook, tablet nebo smartphone?” se zde nachází 10 komentářů.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: