Co si myslí manažer nadnárodní korporace o mobilních OS

Tablety postupně vytlačují notebooky a stále častěji jsou k vidění i v rukách vysoce postavených manažerů.

Přinášíme rozhovor s manažerem jedné nadnárodní společnosti, který používá soukromý smartphone s Androidem ve verzi 2.3, tablet s Androidem verzi 4.2 a dále pak služební telefon s Windows Phone a iPad s iOS 7.

Jaká používáte mobilní zařízení?

Používám soukromý smartphone s Androidem ve verzi 2.3, tablet s Androidem ve verzi 4.2 a dále pak služební telefon s Windows Phone a iPad s iOS 7. Ovšem pokud to jde, tak dávám přednost klasickému desktopu s velkým displejem, klávesnicí a myší, neboť u takové sestavy se dá pohodlně sedět a pracovat i několik hodin denně bez rizika nějakých vážnějších zdravotních následků.

Tip: Přečtěte si, zda může tablet s Androidem nahradit klasický desktop, a co si o tom myslí ostatní čtenáři.

Proč používáte dva tablety a smartphone?

Víte, docela mne to trápí, raději bych používal jen jeden telefon, což bych i mohl, protože naše firma to v rámci programu BYOD umožňuje, ovšem většina mých přátel je u jiného operátora, a nový telefon s podporou dvou SIMek si zatím kupovat nechci.

Tip: Přečtěte si více o programu BYOD a rizicích s tím spojených.

Verze OS na vašem telefonu je trochu zastaralá, nemáte strach z virů?

Nemám, za celou tu dobu, co na telefon mám, jsem na něm nainstaloval jen pár aplikací. A jelikož telefon funguje k mé plné spokojenosti, nemám důvod ho upgradovat. Po pravdě řečeno jsem se ani nezajímal, zda není k dispozici novější verze firmware.

Tip: Přečtěte si, zda má smysl instalovat na smartphone antivirus.

Cestujete hodně?

Záleží na tom, co je pro vás hodně. Denně strávím na cestách ve vlaku nebo v autobusu kolem 3 hodin a najedu přes několik tisíc kilometrů měsíčně. Pokud jsem na cestách, tak používám tablet, který mi přijde jako ideální zařízení k tomu, abych se na internetu podíval, co se děje doma a ve světě, přečetl si nové e-maily, a na ty urgentní i odpověděl a případně si zahrál i nějakou tu jednoduchou hru.

Tip: Přečtete si, na co si dát pozor při výběru tabletu, a jaký OS považují ostatní čtenáři za nejlepší.

Dá se ve vlaku nebo autobusu pracovat?

Záleží na tom, co je náplní vaší práce. Ale předem říkám, že na nějakou tvůrčí práci to moc není, na psaní delších textů, tvorbu tabulek nebo grafiky na tabletu nebo smartphonu můžete rovnou zapomenout, někdy je vůbec problém se trefit do správného místa na obrazovce. Na nějaké vyhledávání informací na internetu můžete na některých trasách také zapomenout, protože jste každou chvíli mimo síť.

Tip: Přečtete si, jaké zařízení pro svou práci opravdu potřebujete, zda desktop, notebook, netbook nebo tablet.

K čemu používáte svůj smartphone?

Možná vás to překvapí, ale především na telefonování. Používám ho samozřejmě i pro příjem a posílání SMS, poslech rádia a MP3, kalendář, budík a fotoaparát. Jako osobní organizér, diktafon nebo nástroj k pořizování poznámek ho nepoužívám prakticky vůbec a raději sáhnu po klasickém papírovém diáři a tužce.

Tip: Přečtěte si, jaké OS ovládnou v následujících letech trh se smartphony, a jaký vývoj očekávají ostatní čtenáři.

Jaký mobilní OS považujete za nejlepší?

Podívejte se, měl jsem v ruce několik smartphonů a tabletů s OS od Google, Apple a Microsoftu a všechny mi vyhovovaly. Opravdu. Víte, je to možná dáno tím, že mám na tahle mobilní zařízení trochu jiné nároky. Takže takovou věc, jako jaký mobilní OS je nejlepší, absolutně neřeším. Směrodatná je pro mne spíš cena daného zařízení, vzhled a výdrž na baterie.

Tip: Přečtěte si, jak můžete snadno prodloužit výdrž baterie.

Vy se nezajímáte o to, kolik je pro daný OS aplikací?

Vůbec, protože k tomu, k čemu samrtphone nebo tablet používám, mi povětšinou plně postačují předinstalované aplikace. Jistě, ne každý má stejné potřeby jako já, takže se může při výběru orientovat i podle toho, pro který mobilní OS je více aplikací. Jenže taková úvaha je naprosto scestná, protože, jestli je více aplikací pro Android, nebo iOS, tak to ještě neznamená, že jsou kvalitnější než pro Windows Phone, a že vám dané zařízení bude lépe sloužit.

Tip: Přečtěte si, na co si dát pozor při instalaci aplikací z marketu.

Chcete naznačit, že aplikace pro Android jsou nekvalitní?

Nechci nic naznačovat, je to prostě tak. Na Google Play najdete desítky nebo dokonce stovky aplikací, které slouží ke stejnému účelu a liší se jen v detailech a není v silách nikoho je všechny ani pořádně odzkoušet, takže i proto je zde spousta aplikací nabízena za nižší cenu nebo úplně zdarma. V tom množství musíte nějak zaujmout.

Tip: Přečtete si, zda je pravda, že většinu aplikací na Google Play tvoří balast.

Ale můžete se přeci řídit podle hodnocení.

Nemůžete se řídit podle toho, jak hodnotí ostatní uživatelé, protože jejich poměr k počtu stažení je tristní a také byste se museli nejprve zeptat, jaký byl jejich motiv hodnocení a kolik a jakých aplikací vůbec vyzkoušeli. Osobně jsem přesvědčen, že by nám stačilo pár opravdu kvalitních aplikací, a těch jsou desítky, maximálně stovky, tisíce jsou už moc. Mělo by nám jít o kvalitu a ne o kvantitu.

Ale nemůžete přeci ignorovat vysoký počet stažení.

Jak nemohu, musím, neboť vysoký počet stažení dané aplikace znamená jen to, že se našlo dost lidí, co si ji stáhli. Nezapomínejte na to, že drtivou většinu aplikací jednou vyzkoušíte a pak je odinstalujete, protože zjistíte, že jste stáhli něco naprosto nepoužitelného, a sám sobě nadáváte, že jste s tím vůbec ztráceli čas. A neříkejte, že vám se to nikdy nestalo.

Proč jsou podle vás aplikace pro Windows Phone a iOS dražší?

To je dáno nabídkou a poptávkou. Na Windows Phone, kde je aplikací méně, a kde si uživatel nemůže moc vybírat, je aplikace logicky dražší a stejně tak i na iOS, kde nemůžete aplikace mimo App Store instalovat, dokud neprovedete jailbreak. Kdo nevěří, ať tam běží (na App Store, Google Play nebo Windows Phone Store pozn. redaktora) a přesvědčí se sám.

Jaký očekáváte další vývoj na trhu s mobilními OS?

Již dnes je zřejmé, že Android získává stále větší podíl na trhu na úkor Apple, jehož podíl se zmenšuje, neboť není dostatečně flexibilní a je dražší. Zda se, že domácnosti nejsou ochotny platit zbytečně vyšší cenu za zařízení s iOS, když mohou mít zařízení s Androidem, které jim poslouží stejně dobře. Tento trend bude nejspíš pokračovat. Kromě toho poroste i počet prodaných zařízení s Windows Phone.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky: , ,


K článku “Co si myslí manažer nadnárodní korporace o mobilních OS” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: