Co je to malware

Malware je běžně používaný název pro škodlivý software (malicious software, zkr. malware).

Cílem malwaru je narušit funkčnost systému, pokusit se ukrást citlivé informace, nebo kompletně ovládnout napadený systém. Malware můžeme rozdělit na následující typy:

Virus

Viry jsou kódem, který přidává kopii sebe sama do spustitelného souboru, případně i do boot sektoru disket a disků. Šíří se tak, že v okamžiku, kdy je infikovaný soubor spuštěn, tak se zapíše do dalšího spustitelného souboru. Takovou operaci však může antivirus snadno detekovat, a proto v současné době nepředstavují viry příliš velkou hrozbu.

Macro virus

Makro virus je kód napsaný v jazyce VBA, který sám sebe kopíruje do dalších souborů aplikace MS Office, obvykle MS Word a MS Excel v okamžiku, kdy je takové makro, které je Součástí dokumentu nebo spreadsheetu spuštěno. Tato operace může být též velice snadno detekována, a proto se s nimi už příliš často nesetkáváme.

Worm

Červ je program, který rozesílá sám sebe přes mail na další e-mailové adresy nebo sám šíří po sítí tím, že vyhledává další stroje, zneužívá jejich zranitelností, absence nebo použití slabých hesel, nezabezpečených sdílených adresářů, neaktualizovaného běžícího SW, a sám sebe kopíruje po síti.

Trojan horse

Trojský kůň se tváří jako užitečná aplikace, která se do počítače uživatele dostala tak, že si ji tam sám stáhnul a nainstaloval, avšak na pozadí provádí škodlivou činnost. Sem patří např. dialery, které volají na zpoplatněná čísla, posílají premium SMS.

Spyware

Špionážní software odesílá informace o uživateli přes internet. Do počítače uživatele se nejčastěji dostává spolu s jinou aplikací, která je zpravidla trojským koněm. Poměrně časté jsou ale i takové případy, kdy je sbírání, odesílání a využití citlivých informací o uživateli zmíněno v licenčním ujednání, které při instalaci aplikace téměř nikdo nečte nebo mu nerozumí, a přesto ho odsouhlasí. Někdy se v této souvislosti objevuje i pojem traitorware. Mezi spyware patří i keylogger, který snímá stisky kláves, a je proto používán ke krádežím hesel.

Scareware

Falešné antiviry (fake antivirus), doporučení na jejich stažení a instalaci se uživateli zpravidla zobrazí při surfování po webu v okamžiku, kdy navštíví nějakou infikovanou webovou stránku.

Ransomware

Vyděračský software zašifruje data na disku, zablokuje počítač a heslo uživateli sdělí až poté, co zaplatí výkupné (ransom).

Adware

Reklamní software (advertising-supported software) zobrazující nežádoucí reklamu, ale často se jedná o naprosto legitimní způsob, jak může autor aplikace získat zpět alespoň část prostředků, které do vývoje dané aplikace věnoval.

Backdoor

Zadní vrátka do systému nebo aplikace, které umožňují neautorizovaný přístup. Jsou v aplikaci nebo systému ponechány pro pozdější přístup buď přímo původním autorem aplikace nebo systému za účelem testování a podpory, nebo útočníkem, poté co se mu podařilo aplikaci nebo systém kompromitovat.

Logical bomb

Logická bomba je většinou aplikace čekající na splnění určitých podmínek. Do systému je většinou instalována nespokojeným zaměstnancem.

Rootkit

Rootkit skrývá se před odhalením, neboť se stává součástí systému a umožňuje ho vzdáleně ovládat.

Banking malware

Bankovní malware je specifický druh malware, který krade přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a dokáže si poradit i s dvoufaktorovou autentizací a autorizací transakce, pokud není správně implementována.

Schází vám zde nějaký malware? Napište.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Co je to malware” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: