Cloud computing: prognóza vývoje v nejbližších letech

cloud computing budoucnost nebo se jedná jen o další bublinu, která brzy splaskne?

Skutečnost je taková, že s každým prodaným zařízením připojeným do internetu (a je zcela jedno, zda se jedná o klasický počítač, notebook, ultrabook, netbook, tablet, smartphone nebo e-book), které přistupuje k datům, jež jsou uloženy někde v cloudu, roste požadavek na zdroje, které cloud poskytuje, především již zmiňovaný diskový prostor a s tím související schopnost obsloužit odpovídající množství uživatelů.

Uvádí se, že na každých více jak 100 současně připojených zařízení, připadá přibližně jeden server. A aby byl cloud schopen danou poptávku uspokojit, musí se neustále přizpůsobovat a vyvíjet. Tím se jeho služby stávají kvalitnějšími, a to láká další uživatele služeb cloudu využít. Za této situace nemusíme vůbec o budoucnosti cloudu pochybovat, neboť již dnes je více než zřejmé, že public cloud je aktivně využíván domácnostmi a menšími, začínajícími firmami, jejichž počet nadále poroste a spolu s tím poroste i význam cloudu.

V případě větších firem lze zaznamenat určité vystřízlivění a nelze se čemu divit, obzvlášť když se v médiích objevují zprávy o útocích na síťovou infrastrukturu, že byl cloud po určitou dobu nedostupný, nebo že došlo k několika neočekávaným výpadkům, se kterými byla spojena i ztráta části dat, které se nevyhnul ani největší poskytovatel. Za této situace budou větší firmy public cloud používat spíše méně, neboť nebudou chtít svěřit svá cenná data a informace třetí straně a ztratit nad nimi úplnou kontrolu.

Tyto firmy budou v následujících letech budovat spíše private cloud, a v některých případech i hybrid cloud. To, jaký servisní model (SaaS, PaaS nebo IaaS) a implementační model (private, public, hybrid) je pro danou organizaci ten nejvýhodnější, však není možné sdělit bez detailní analýzy stávajícího systému a strategie dané společnosti. Jedno je ale jisté, budoucnost je v cloudu a náskok před konkurencí získá jak ten, kdo bude schopen toto řešení nabídnout, tak i ten, kdo ho dokáže efektivně využít.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky: ,


K článku “Cloud computing: prognóza vývoje v nejbližších letech” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: