Cloud computing: prognóza vývoje v nejbližších letech

cloud computing budoucnost nebo se jedná jen o další bublinu, která brzy splaskne?

Skutečnost je taková, že s každým prodaným zařízením připojeným do internetu (a je zcela jedno, zda se jedná o klasický počítač, notebook, ultrabook, netbook, tablet, smartphone nebo e-book), které přistupuje k datům, jež jsou uloženy někde v cloudu, roste požadavek na zdroje, které cloud poskytuje, především již zmiňovaný diskový prostor a s tím související schopnost obsloužit odpovídající množství uživatelů.

Uvádí se, že na každých více jak 100 současně připojených zařízení, připadá přibližně jeden server. A aby byl cloud schopen danou poptávku uspokojit, musí se neustále přizpůsobovat a vyvíjet. Tím se jeho služby stávají kvalitnějšími, a to láká další uživatele služeb cloudu využít. Za této situace nemusíme vůbec o budoucnosti cloudu pochybovat, neboť již dnes je více než zřejmé, že public cloud je aktivně využíván domácnostmi a menšími, začínajícími firmami, jejichž počet nadále poroste a spolu s tím poroste i význam cloudu.

V případě větších firem lze zaznamenat určité vystřízlivění a nelze se čemu divit, obzvlášť když se v médiích objevují zprávy o útocích na síťovou infrastrukturu, že byl cloud po určitou dobu nedostupný, nebo že došlo k několika neočekávaným výpadkům, se kterými byla spojena i ztráta části dat, které se nevyhnul ani největší poskytovatel. Za této situace budou větší firmy public cloud používat spíše méně, neboť nebudou chtít svěřit svá cenná data a informace třetí straně a ztratit nad nimi úplnou kontrolu.

Tyto firmy budou v následujících letech budovat spíše private cloud, a v některých případech i hybrid cloud. To, jaký servisní model (SaaS, PaaS nebo IaaS) a implementační model (private, public, hybrid) je pro danou organizaci ten nejvýhodnější, však není možné sdělit bez detailní analýzy stávajícího systému a strategie dané společnosti. Jedno je ale jisté, budoucnost je v cloudu a náskok před konkurencí získá jak ten, kdo bude schopen toto řešení nabídnout, tak i ten, kdo ho dokáže efektivně využít.

Pokud vás tento příspěvek zaujal, sdílejte ho!
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Print this page
Print

Štítky: ,


K článku “Cloud computing: prognóza vývoje v nejbližších letech” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: