Českem se prohnala další vlna spamu tvářící se jako upozornění na neuhrazené splátky

bankovni-malwareZdá se, že se zde máme pokračování útoku z ledna, kdy se útočník vydával za Obchody24.cz.

Tentokrát se útočník nevydává za konkrétní e-shop, ale za jakousi banku, která vás informuje, že jste obchodníkovi, u kterého jste něco nakoupil na splátky, nezaplatil, a tak vám banka peníze strhne přímo z vašeho účtu. Jméno uvedeného obchodu, objednané zboží a odesílatel je pochopitelně pokaždé jiný.

Mail je psán česky, ale obsahuje spoustu chyb, kterých si však nemusí příjemce e-mailu na první pohled vůbec všimnout. Pokud se příjemce e-mailu lekne a bezmyšlenkovitě přílohu otevře, tak spustí downloader Elenoocka, který si následně z internetu stáhne bankovní malware Tinba.

Samotná příloha, kterou je RAR archiv se jmenuje e-mail.rar, kde e-mail jest vaše emailová adresa a v archivu se nachází další RAR archiv s názvem ucet_2015-02-09_XX-XX-XX.rar. Teprve jeho rozbalením získáte škodlivý kód ucet_2015-02-09_XX-XX-XX.exe, kde X je nějaké číslo.

Cesta ke spuštění škodlivého kódu je tedy poměrně dlouhá a použití RAR částečně snižuje i počet možných obětí, protože ne každý tento archiv hned otevře. Lze očekávat, že příště bude opět použít spíše zip, protože ten lze na Windows otevřít bez použití dalších nástrojů.

Poznámka: Tohle je živý příspěvek a může být průběžně aktualizován.

Pokud vás tento příspěvek zaujal, sdílejte ho!
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Print this page
Print

Štítky:


K článku “Českem se prohnala další vlna spamu tvářící se jako upozornění na neuhrazené splátky” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: