Českem se prohnala další vlna spamu tvářící se jako upozornění na neuhrazené splátky

bankovni-malwareZdá se, že se zde máme pokračování útoku z ledna, kdy se útočník vydával za Obchody24.cz.

Tentokrát se útočník nevydává za konkrétní e-shop, ale za jakousi banku, která vás informuje, že jste obchodníkovi, u kterého jste něco nakoupil na splátky, nezaplatil, a tak vám banka peníze strhne přímo z vašeho účtu. Jméno uvedeného obchodu, objednané zboží a odesílatel je pochopitelně pokaždé jiný.

Mail je psán česky, ale obsahuje spoustu chyb, kterých si však nemusí příjemce e-mailu na první pohled vůbec všimnout. Pokud se příjemce e-mailu lekne a bezmyšlenkovitě přílohu otevře, tak spustí downloader Elenoocka, který si následně z internetu stáhne bankovní malware Tinba.

Samotná příloha, kterou je RAR archiv se jmenuje e-mail.rar, kde e-mail jest vaše emailová adresa a v archivu se nachází další RAR archiv s názvem ucet_2015-02-09_XX-XX-XX.rar. Teprve jeho rozbalením získáte škodlivý kód ucet_2015-02-09_XX-XX-XX.exe, kde X je nějaké číslo.

Cesta ke spuštění škodlivého kódu je tedy poměrně dlouhá a použití RAR částečně snižuje i počet možných obětí, protože ne každý tento archiv hned otevře. Lze očekávat, že příště bude opět použít spíše zip, protože ten lze na Windows otevřít bez použití dalších nástrojů.

Poznámka: Tohle je živý příspěvek a může být průběžně aktualizován.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky:


K článku “Českem se prohnala další vlna spamu tvářící se jako upozornění na neuhrazené splátky” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: