CC aneb Certified in Cybersecurity

Certified in Cybersecurity, dále jen CC, je základní bezpečnostní certifikace od společnosti (ISC)2, kterou je možné absolvovat bez poplatku, což je super.

A zdarma je možno absolvovat i stejnojmenný on-line kurz, který by vás měl na tuto zkoušku připravit. Přípravný kurz CC, který je dostupný po registraci na stránkách (ISC)2 se skládá z 5 modulů, v rámci kterých jsou vysvětleny základní pojmy.

Na konci každého modulu je pak slovníček a test o 10 otázkách ověřujících vaše porozumění danému modulu. Na konci celého kurzu je pak závěrečný test čítající 75 otázek na jejich zodpovězení máte 150 minut. Jak vypadají otázky v testu můžete zcela nezávazně zjistit zde.

Kurz CC můžete absolvovat z pohodlí svého domova a tempo si pak určujete sami. Profesionálům v oblasti kybernetické bezpečnosti by na projití celým kurzem mělo stačit několik hodin. Pokud však v oblasti kybernetické bezpečnosti teprve začínáte, počítejte spíš s několika dny a následně pak i s několika týdny intenzivního studia, abyste perfektně porozuměli jednotlivým pojmům. Veškeré informace o CC jsou uvedeny zde.

Samotná zkouška CC je dozorovaná a lze ji absolvovat jen v testovacích centrech. Na místo, kde zkouška probíhá, byste se měli dostavit v předstihu, předložit 2 doklady totožnosti, podepsat papír, že souhlasíte s podmínkami. Pak si vás vyfotí, do skříňky si uložíte veškeré věci. U sebe smíte mít jen jeden doklad totožnosti a klíček od skříňky.

V rámci zkoušky CC musíte zodpovědět všech 100 otázek a máte na to 120 minut. U každé otázky vybíráte správnou odpověď ze 4 možných odpovědí. Otázky nelze přeskakovat a jakmile ji zodpovíte, už se se k ní nelze vracet. Předběžný výsledek, zda jste prošli nebo ne, se dozvíte hned po skončení zkoušky. Detaily jsou uvedeny zde.

Osobně mi přišlo, že zkouška CC je v porovnání třeba se zkouškou CISM více zaměřena na teoretickou znalost základních pojmů používaných v oblasti kybernetické bezpečnosti, což je asi i logické, protože ji může absolvovat každý a není zde vyžadována žádná praxe.

Na druhou stranu si nejsem úplně jist, zda by ji udělal člověk bez praxe jen po pouhém absolvování zdarma dostupného online kurzu CC. Zatímco zodpovězení některých otázek je poměrně přímočaré, u jiných se musíte zamyslet. Pro našince také může být problém porozumět některým anglickým termínům, kterých v běžné řeči obvykle nepoužívá.

Stejně jako v případě certifikací u jiných společností, i zde je požadováno placení ročního udržovacího poplatku (Annual Maintenance Fee, zkr. AMF) a sbírání kreditů (Continual Professional Education, zkr. CPE).

V případě CC onen poplatek činí 50 USD. Velké organizace, které mají zájem mít větší množství osob, které jsou držiteli této či jiné certifikace, mohou zaplatit tzv. Certified Membership Voucher a získat tak výhodnější cenu pro své zaměstnance, kteří pak mohou při platbě AMF použít právě tento voucher.

Jak lze získat CPE je uvedeno zde. Ročně byste měli nasbírat minimálně 45 CPE za další vzdělávání, školení nebo psaní článků, přičemž můžete samozřejmě publikovat i v našem magazínu.

Pokud vás tento článek zaujal, můžete odkaz na něj sdílet.

Štítky: ,

 1. Rostislav

  Nejsem si přesně jistý, ale udržovací poplatek není za CC, ale member v ISC2.

 2. Miroslav Čermák

  Dle (ISC)2:“You must earn 45 CPE credits during the three years of your certification cycle, as well as pay your Annual Maintenance Fee (AMF) of U.S. $50 each year to maintain your certification.“

 3. Rostislav Pavelka

  Ano měl jste pravdu. AMF se platí po zkoušce a platí se každý rok a zkouška CC je platná tři roky.
  Do té doby už snad udělám nějakou vyšší :)

  To co jsem platil a bylo to platné od příštího dubna, byla platba za ten rok jako candidate, kdy jsem se přihlásil do kurzu a objednal si zkoušku. Teď už jsem member.

  V textu bych opravil – je třeba posbírat minimálně 45 CPE pro zkoušku CC.

  A mně se podařilo tu zkoušku udělat i bez přechozí praxe – jsme pouze bezpečnostní ředitel z hlediska OUI, ale v předchozí praxi jsme často používali wireshark, hercules, putty a mám malý kurz pro řešení cisco, tak praktické zkušenosti s protokoly sítí mám.

  Chtěl bych vám poděkovat za to co tady děláte :) Děkuji.
  Často vás čtu – jen si musím najít nějaký doplněk ať mi to předčítá. Bolí oči z té bílé.

 4. Miroslav Čermák

  Opraveno. Možná by mohl být lepší dobře ukrytý tmavý režim:
  https://www.cleverandsmart.cz/?wptheme=CleverAndSmart+Twilight


K článku “CC aneb Certified in Cybersecurity” se zde nachází 4 komentáře.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: