Black box test

Black box testování, známé také jako opaque box, closed box, behavioral nebo funkční je realizováno bez znalosti vnitřní datové a programové struktury.

To znamená, že tester nemá k dispozici žádnou dokumentaci, binární ani zdrojové kódy. Tento způsob testování vyžaduje testovací scénáře, které jsou buď poskytnuty testerovi nebo si je tester u některých typů testů sám vytváří. Vzhledem k tomu, že jsou obvykle definovány typy a rozsahy hodnot přípustných a nepřípustných pro danou aplikaci a tester ví, jaký zadal vstup, tak ví i jaký výstup nebo chování může od aplikace očekávat. Black box testy mohou stejně jako white box testy probíhat ručně nebo automatizovaně za použití nejrůznějších nástrojů. I v tomto případě se s oblibou využívá obou přístupů. Black box se jeví jako ideální tam, kde jsou přesně definované vstupy a rozsahy možných hodnot.

Black box test

Využití

Black box testu lze využít např. na zjištění problémů typu odepření služby (DoS) nebo aktuálních zranitelností již běžícího systému nebo aplikace. V případě použití tohoto způsobu testování je třeba vždy počítat s určitým rizikem pádu daného systému. Black box testem je také možné demonstrovat chybu, která byla objevena během white box testu. K provedení testů stačí mít k dispozici jen daný program nebo znát jeho umístění, v takovém případě může být proveden test i vzdáleně po síti.

Výhody

  • Snadnost – test může být proveden bez znalosti programovacích jazyků, operačních systémů.
  • Rychlost – lze rychle v krátkém období otestovat i rozsáhlé systémy.
  • Transparentnost – test je pro zákazníka srozumitelný – chápe, co se bude a jak testovat, může a často to bývá i on, kdo testovací scénáře vytváří a testování pak sám provádí.
  • Testovací scénáře mohou být napsány v okamžiku, kdy je kompletní specifikace (některé prameny uvádí, že je možné je psát už v průběhu vzniku specifikace.)
  • Testování není založeno na aktuální implementaci. I když se změní programovací jazyk, operační systém a HW, testování bude probíhat pořád stejně. Testovací scénář není nutno měnit.
  • Testerovi není nutné zpřístupňovat zdrojový kód.

Nevýhody

  • Nižší kvalita kódu – to, že se na výstupu objeví očekávaná hodnota, neznamená, že aplikace je správně napsaná. Kód může být značně neefektivní.
  • Nežádoucí chování aplikace – kromě požadované funkcionality může produkt provádět i jiné akce, které nejsou ve specifikaci a jejichž výstup se na standardním výstupu neobjeví a test je proto neodhalí.
Pokud vás tento příspěvek zaujal, sdílejte ho!
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Print this page
Print

Štítky:


K článku “Black box test” se zde nenachází žádný komentář - buďte první.

Diskuse na tomto webu je moderována. Pod článkem budou zobrazovány jen takové komentáře, které nebudou sloužit k propagaci konkrétní firmy, produktu nebo služby. V případě, že chcete, aby z těchto stránek vedl odkaz na váš web, kontaktujte nás, známe efektivnější způsoby propagace.

Přihlášeným uživatelům se tento formulář nezobrazuje - zaregistrujte se.

Jméno:(požadováno)
E-mail:(požadováno - nebude zobrazen)
Web:

Text vaší reakce: